Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Zrób to sam

Na pewno wielu z nas pamięta książkę Adama Słodowego „Zrób to sam”. Książka ta swego czasu była hitem i gościła w każdym domu. Ten podręcznik każdego majsterkowicza był niemalże biblią i przewodnikiem zarazem- tak samo dla mężczyzn jak i dla kobiet. Jak zrobić coś z niczego, jak tanio i szybko naprawić usterki w domu, jak błyskawicznie przeprowadzić remont w domu- te i inne złote rady, tematy ciekawe dla każdego majsterkowicza poruszane na łamach tej publikacji sprawiły, że chętnie wracaliśmy do tej lektury, a niektórzy nawet robią tak do dziś. Ja sama w ostatnim czasie przeprowadzałam remont łazienki. Jako, że nieszczęśliwym trafem muszla klozetowa w moim WC zaczęła przeciekać musiałam wymienić całą hydraulikę i instalację wodno- kanalizacyjną. Ponieważ nie dysponowałam dużą ilością pieniędzy, postanowiłam wykonać ten remont sama z mężem. Wraz z książkami, podręcznikami o remontach domowych, razem z mężem krok po kroku dokonaliśmy tego przedsięwzięcia. Największy problem był z wyborem muszli klozetowej.

W sklepach jest tak duży wybór, że naprawdę ciężko było się zdecydować. Po wyborze muszli musieliśmy poszukać płytek ceramicznych na ściany i na podłogę. Glazura w WC jest niezmiernie ważnym elementem zarówno dekoracyjnym jak i higienicznym. Wiadomo, że zarówno w łazience jak i w toalecie, jest duża wilgoć, która stwarza doskonałe warunki do rozwoju wirusów i bakterii. Dzięki płytkom łatwiej o higienę i sprzątanie tych pomieszczeń jest szybkie i przyjemne. Wystarczy raz w tygodniu umyć podłogę i przetrzeć ściany szmatką z detergentem.

Leave a Reply