Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Zmiana układu pomieszczeń w mieszkaniu

4Niewielu z nas może pozwolić sobie na zakup idealnego mieszkania. Często właśnie z uwagi na ograniczone środki finansowe zmuszeni jesteśmy kupować mieszkania, które daleko odbiegają od wyobrażeń. Niejednokrotnie zdarza się tak, że głównym problemem w mieszkaniach kupowanych z rynku wtórnego jest nieodpowiedni układ pomieszczeń – na przykład kuchnia jest zbyt mała lub korytarz za wąski, bądź też, któryś z pokoi jest za duży i bez problemu można było by z niego zrobić dwa. Modernizacja mieszkania, tak by odpowiadało ono w pełni potrzebom właścicieli może okazać się stosunkowo prosta, choć będzie wymagała załatwienia kilku formalności. Chodzi oczywiście o przesunięcie, dobudowanie lub też całkowite usunięcie ścian działowych budynku. Ściany działowe nie są głównym elementem konstrukcyjnym budynku, więc często ich układ jest zmieniany przez właścicieli mieszkań. Rzecz jasna do takich prac potrzebne jest zezwolenie, ze starostwa i od właściciela budynku, jednak nawet jeśli zdecydujemy się na samodzielne prace można liczyć na łagodne potraktowanie ze strony tych organów. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o ściany nośne budynku, w tym przypadku, jeżeli przed planowanymi pracami remontowymi nie dostaniemy zezwolenia, wszelkie zmiany zostaną potraktowane jako samowolka budowlana.
Nie zawsze trzeba wyburzać całą ścianę. Na przykład, aby kuchnia stała się bardziej przestrzenna można ją „otworzyć” usuwając drzwi i poszerzając wejście. Kiedy kuchnia jest naprawdę mała można zdecydować się na całkowite usunięcie ściany – powstanie w ten sposób aneks kuchenny.
W starszych mieszkaniach problemem są często za duże pomieszczenia, niekiedy brak łazienki. Wówczas koniecznym okazuje się postawienie ścianek działowych. O ile przy wydzielaniu łazienki z innego pomieszczenia musimy postawić tradycyjne ściany działowe, o tyle przy rozdzielaniu pokojów możemy pokusić się o inne rozwiązania. Ciekawym pomysłem jest postawienie ścianki działowej z luksferów, gdyż nadaje ona dodatkowo charakter dekoracyjny mieszkaniu. Równie interesująco wyglądać będzie „ściana” z tafli ręcznie malowanego, hartowanego szkła.

Comments are closed.