Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, Nasze fototapety do salonu odświeżą każdy salon, a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Stare budownictwo i jego zalety

Mieszkając w starym budownictwie mamy wiele plusów, na przykład niewysokie czynsze, takie mieszkania. Jest jednak także sporo minusów i jeśli zamierzamy kupić mieszkanie w starym bloku, to dobrze się nad tym zastanówmy, bo na remont starego możemy wydać równie dużo, co trzeba by było wydać na kupno nowego. W starych mieszkaniach zazwyczaj jest bardzo dużo wilgoci w ścianach, okna i podłogi są niewymienione, w łazience i WC nie ma glazury ani terakoty i tak naprawdę by wprowadzić się do nowego lokum trzeba przeprowadzić remont generalny. Sama niedawno wprowadzałam się do mieszkania po babci więc wiem, że w taki remont trzeba włożyć przynamniej 20 tysięcy. Remontowanie zaczynamy od drzwi wejściowych, wymieniamy je na nowe, z lepszym zabezpieczeniem zamków. Następnie bierzemy się za okna. Wymiana okien to bardzo poważna sprawa i jeśli nie mamy na początek dużej sumy, to nie radzę odkładać tego na później, lepiej zrezygnować z nowych mebli, a wymienić okna, bo ich wymiana wiąże się z dużą oszczędnością, szczególnie w sezonie grzewczym.

Podłoga, to zwykle kość niezgody miedzy małżonkami. Jeśli już dojdziemy do porozumienia w sprawie paneli, zazwyczaj kłótnie zaczynają się podczas wyboru wykładziny, dywanów innych elementów ozdobnych podłóg. Panie lubą przytulne dywaniki, puchate niczym futerko zwierzęce, panowie nie lubią takich „pierdółek”, wolą gołe panele niczym nie osłonięte. Tak to już zazwyczaj bywa, że panowie chociaż zwykle nie znają się ani na modzie ani a trendach, wścibiają wszędzie nosa i chcą o wszystkim decydować.

Leave a Reply