Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Samodzielne urządzanie mieszkania – porady.

Kupno czy wybudowanie domu to nie wszystko. Prawdziwa walka rozpoczyna się wtedy, gdy chcemy je samodzielnie urządzić. Tak naprawdę powinniśmy wziąć pod uwagę ten aspekt już podczas projektowania całego domu, czy przed kupieniem bądź wynajmem mieszkania. Zatrudnienie projektanta lub dekoratora wnętrz generuje dodatkowe koszty, a w każdym domu znajdą się pomieszczenia, które możemy zagospodarować samodzielnie. Jak najlepiej zabrać się do pracy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Urządzanie mieszkania to czasochłonne zajęcie. Aby zminimalizować niepotrzebne koszty związane z dojazdami do sklepów, niepotrzebnymi zakupami i stratą czasu, najpierw dobrze zastanów się jak chcesz urządzić swoje mieszkanie. Pomocne okażą siew tym katalogi oraz strony internetowe, na których możesz oglądać gotowe aranżacje. Jeśli nawet i to nie wystarczy sięgnij do programów telewizyjnych związanych z tematyką urządzania wnętrz. Postaraj się być konsekwentna w swoim wyborze i zaplanuj cale mieszkanie w jednym, konkretnym stylu. Zwykle pomysły, w których minimalistyczna nowoczesna kuchnia łączona jest z nieco staroświecką jadalnią po prostu nie sprawdzają się. Jeśli zdecydujesz się na kolor farby z katalogu koniecznie kup odpowiednie próbki i sprawdź jak dany kolor prezentuje się na ścianie w oświetleniu, które panuje w danym pokoju. O ile możesz – korzystaj z próbek również wtedy gdy będzie chodziło o materiały obiciowe i zasłony, sprawdzaj zapach świeczek i kadzidełek przed zakupem.

Jeśli nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty zatrudniając projektanta wnętrz – sama zajmij się urządzeniem mieszkania. Pamiętaj jednak, że praca ta wymaga dużego nakładu czasu i cierpliwości – będziesz musiała przeglądnąć setki katalogów i stron internetowych, zobaczyć każdy mebel osobiście, wybierać tkaniny obiciowe, elementy dekoracyjne, zasłony, firany, kolory ścian. Przyda się w tym wyczucie stylu i konsekwencja. Na sam koniec, pomimo ogromnego zmęczenia poczujesz satysfakcję z tego, że właśnie zaczynasz życie w domu Twoich marzeń.

Leave a Reply