Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Rolety antywłamaniowe i dodatkowe zabezpieczenia

Okna oraz drzwi balkonowe są miejscami przez które najczęściej do naszych domostw przedostają się niechciane osoby. Dlatego warto jest zadbać zawczasu o nasz dobytek, oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest montaż okien antywłamaniowych. Stanowią one nie tylko ochronę przez złodziejami, ale są także dźwiękoszczelne i mają bardzo dobrą izolację termiczną. Okna antywłamaniowe są dosyć drogie, dlatego też nie zawsze możemy je sobie kupić. Innym rozwiązaniem mogą być rolety antywłamaniowe, które mogą zostać zamontowane lub zdemontowane w każdej chwili. Rolety antywłamaniowe są przeważnie aluminiowe, mogą być opuszczane ręcznie lub elektrycznie. Oprócz tego że chronią nasze domy, stanowią także świetne rozwiązanie gdy razi nas słońce. Rolety można opuszczać na dowolną wysokość. Okna które mają zamontowane rolety są bardzo bezpieczne, zapobiegają zbiciu szyb oraz wywarzeniu ram. Innymi zabezpieczeniami są także dodatkowe rygle i zamki. Zamki montuje się na klamkach dzięki czemu otwarcie okna z zewnątrz jak i wewnątrz jest niemożliwe.
Jak powszechnie wiadomo okna spełniają kilka bardzo ważnych funkcji, dają nam naturalny dostęp do światła, chronią nas przed silnym wiatrem, mrozem i opadami. Są jednak takie pomieszczenia w których okna mają jeszcze inne zadania, należą do nich magazyny, hale produkcyjne czy nawet klatki schodowe. W takich pomieszczeniach powinny być montowane okna oddymiające. Dzięki specjalnej konstrukcji w razie wybuchu pożaru okna samoczynnie się otwierają i uwalniają powstały dym oraz zanieczyszczenia. Okna oddymiające są przeważnie dachowe i mają specjalne elektryczne siłowniki, które uruchamiają cały mechanizm w momencie gdy w pomieszczeniu jest zbyt dużo zanieczyszczeń. Takie okna mogą pomagać także w zsypywaniu zaległego śniegu z dachu. Okna oddymiające muszą być bardzo odporne na wysokie temperatury dlatego też zanim trafią do montażu przechodzą szereg testów. Ramy nie mogą się topić pod wpływem gorąca, a szyby nie powinny pękać, w związku z ogromną odpowiedzialnością jaka spada na okna oddymiające raz na jakiś czas muszą one zostać dokładnie sprawdzone przez specjalistów.

Leave a Reply