Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Renowacja parkietu

Podłogi drewniane mają tą swoją zaletę, że zawsze możne je odnowić. Jak wiadomo wymiana podłogi na nową wiążę się ogromnymi kosztami oraz dodatkowym bałaganem. Kiedy jednak posiadamy drewniane parkiety, to możliwe jest nie tylko ich wycyklinowanie i odświeżenie ale także nadanie całkiem nowego wyglądu. Nowoczesne maszyny do cyklinowania nie są tak hałaśliwe jak wcześniej i nie powodują postawania tumanów kurzu. Teraz zdzierana warstwa lakieru i brudu może być od razu wchłaniana do wewnątrz maszyny. Odnowa parkietu nie jest tak kosztowna jak położenie całej podłogi od nowa, jednak wiąże się także z drobnym remontem. Przede wszystkim powinno się powynosić wszystkie meble, daje to swobodę ruchów oraz nie zacienia pomieszczenia co jest szczególnie ważne podczas nakładania lakieru. Parkiety zaraz po zdarciu starej warstwy lakieru muszą zostać bardzo dokładnie wyczyszczone, nie można pozostawić na nich nawet odrobiny zanieczyszczeń, bowiem zostaną one zalakierowane. Lakier na parkiety powinno kłaść się co najmniej w dwóch warstwach, taki zabieg można powtórzyć po kilku tygodniach.
Przeciwnicy podłóg drewnianych uważają, że parkiety są bardzo drogie jednak nie są zbyt trwałe, szybko się niszczą i trzeba je cyklinować. Nowoczesne parkiety mogą nam służyć przez wiele lat, naturalnym jest, że drewno pracuje razem z całym pomieszczenie, że mogą na nim pojawić się drobne wgniecenia od ciężkich mebli. Jeżeli zadbamy o to zawczasu to nic takiego nie będzie miało miejsca, pod wszystkie ciężkie przedmioty należy podkleić specjalne filcowe podkładki, które zapobiegają rysowaniu podłóg. Ponadto parkiety bardzo reagują na czynniki zewnętrzne takie jak nadmierna wilgotność lub zbyt suche powietrze, dlatego w momencie układania pogoda powinna być na tyle optymalna, żeby parkiety nie kurczyły się zbytnio w za bardzo suchym pomieszczeniu, przez to mogą powstawać szczelny oraz uszczerbki  w deskach. Parkiety nie lubią także kiedy wylewa się na nie duże ilości płynów, gdy rozleje nam się jakaś ciecz to musimy ją natychmiast usunąć. Konserwacja powinna odbywać się za pomocą specjalnych środków czyszczących.

Leave a Reply