Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Przyjemność z malowania

Nie zawsze prace remontowe w domu muszą nam sprawiać przyjemność, ale do tych lekkich i radosnych z całą pewnością należy malowanie pomieszczeń we własnym mieszkaniu. Dzieje się tak za sprawą głownie tego, że wiele osób może sprawdzić się wtedy jako amatorzy dekorowania i malowania. Bardzo fajnie jest, kiedy możemy samodzielnie ustalić kolorystykę i styl, a przy tym będzie to wszystko współgrało z resztą mieszkania. Taki malowaniu ścian jeszcze bardziej poczujemy ciepło i spokój w naszych mieszkaniach. Żeby wiedzieć jaki kolor do nas pasuje, to powinniśmy troszkę poeksperymentować z kolorami, byle tylko nie zamalować ścian na ciemne, przytłaczające kolory. Warto jest pomalować ściany na stonowane, jasne i pastelowe kolory, albo nawet takie nieco intensywniejsze barwy, ale starannie dobrane do całości. Malowanie ścian w dzisiejszych czasach nie musi być takie nudne, możemy bowiem zatroszczyć się o oryginalne wzory na naszych murach dzięki temu, że mamy naprawdę szeroką gamę odcieni farb. Malowanie nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do jednego koloru, możemy stosować innowacyjne rozwiązania, takie jak malowanie przeciwległych ścian innym kolorem, układanie pasów, czy na przykład wykonywanie niebywałych wzorów. Czasami wystarczy jakiś mały ornament na ścianie, aby całkowicie odmienić wnętrze. Wszystko zależy od tego jaki kolor wybierzemy do malowania, a wydawać by się mogło że to całkiem inne wnętrze, w którym od razu poczujemy się doskonale i będziemy chcieli w nim ciągle przebywać.

Leave a Reply