Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Przedpokój

Remont przedpokoju w starym budownictwie w starym mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Kilkanaście lat temu bardzo popularne były ściany pokryte boazerią i jeśli chcemy urządzić mieszkanie na swój sposób, trzeba się będzie tych drewnianych desek pozbyć. Zerwanie boazerii to nie jest taka prosta sprawa. Gdy boazeria była na ścianie naście lat, malowana i odświeżana kilkakrotnie lakierem na pewno posklejała się i trzeba będzie użyć albo bardzo dobrych urządzeń aby ja ruszyć, albo bardzo dużo siły. Nie jest to jednak coś niemożliwego więc nie należy się od razu zrażać. Gdy zerwiemy boazerię i zobaczymy co się pod nią znajduje bardzo często złapiemy się za głowę bo może się okazać, że zastaniemy pod nią ruinę ścian. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak skuć całość do końca i od nowa położyć szpachlę, gładź, preparat odgrzybiający, na to wapno i dopiero jak to wszystko wyschnie możemy od nowa ściany malować. Do pomalowania najlepiej użyć farby akrylowej, która jest bardziej trwała, lepiej się rozprowadza i daje się zmywać w razie zabrudzenia.

Jeśli mamy mały przedpokój a nim mało miejsca warto pomyśleć o pawlaczu. Pawlacz jest taką skrytką, w której schowamy wszystko to czego nie mamy gdzie schować i czego nie używamy zbyt często. Zrobienie pawlacza nie jest rudną sprawą, ale jeśli nie mamy w tym doświadczenia lepiej nie ryzykować i zatrudnić to tej roboty fachowca. Pawlacz w końcu jest wiszącą półką, która może spaść na głowę któremuś z domowników bądź odwiedzających gości.

Leave a Reply