Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Plastik nie jest elegancki

Współczesne oprawy oświetleniowe przybierają rozmaite firmy, jednym razem są to klasyczne żeliwne mechanizmy, jeszcze innym aluminiowe, drewniane lub też z tworzywa sztucznego. W tym ostatnim wypadku dominuje plastik wysokiej jakości, nie mniej jako materiał do budowania lamp jest on dość kiepskim pomysłem. Dlaczego? Zazwyczaj jest brzydki, mało trwały i do tego kłopotliwy w montażu. Wiadomo – tego typu asortyment jest lubiany przez wzgląd na niskie ceny, nie mniej przed takimi inwestycjami musimy się wystrzegać, one bowiem mogą wyrządzić naszym wnętrzom więcej szkody, niż pożytku.Oprawy oświetleniowe to ważną kwestia, często niestety spychana na plan dalszy w świecie dekoracji wnętrz. Ale wiemy doskonale, że światło dla samej aranżacji jest szalenie istotnym aspektem. Nie będziemy mieli fajnych pomieszczeń w domach, jeśli tę kwestię zbagatelizujemy, jeśli nie dobierzemy opraw do pozostałych elementów wystroju pomieszczeń.Plastik nie jest elegancji, toteż jeśli będziemy inwestowali w oprawy oświetleniowe, to musimy raczej szukać innych rozwiązań technologicznych. Wbrew powszechnie panującej opinii różnic w cenie nie ma aż takich znacznych, nie mniej w trwałości, łatwości montażu oraz samej estetyce już ogromne. Dlatego też musimy sobie przemyśleć te kwestie, by oprawy oświetleniowe i ich cena nie przesłaniały nam kwestii aranżacyjnych. Bo przecież wszyscy chcemy mieć okazałe pomieszczenia, wystrojone w taki sposób, by budziły zazdrość naszych gości.

Comments are closed.