Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Parkiety krajowe

Bardzo często jest tak, że kierujemy się modą i nie doceniamy tego co nasze. Parkiety przygotowywane w kraju są równie trwałe i eleganckie jak ich egzotyczne odpowiedniki. Krajowe parkiety charakteryzują się przede wszystkim ceną, każda podłoga drewniana jest droga jednak za ceną przemawia jakość oraz indywidualny wygląd. Przeważnie w naszych domach królują jasne parkiety, takie podłogi przygotowywane są z takich drzew jak klon, jesion, brzoza i buk. Klon i jesion to zdecydowanie najjaśniejsze deski, które nadają się zarówno do salonów jak i do dziecięcych pokoi. Drewniana podłoga to przede wszystkim naturalne piękno, parkiety cały czas silnie konkurują z panelami, głównym tego czynnikiem jest cena oraz trwałość. Jeśli jednak parkiety zostaną dobrze zakonserwowane to będą służyły przez wiele lat. Poza tym należy pamiętać o możliwości ich renowacji, jeżeli panele się zniszczą to można je tylko zerwać a parkiety zawsze można na nowo wycyklinować i polakierować.  Jeżeli mamy na myśli krajowe podłogi to należy pamiętać także o szlachetnym dębie, akacji oraz czereśni.

Dodatkowo opó®cz niewątpliwych zalet takich parkietów zawsze warto jest wspierać rodzimą produkcję. Dzięki temu mamy realny wpływ na to co się dzieje w naszym świecie, pomagamy ludziom utrzymać pracę jak i również wpływamy na poprawę stanu gospodarki. Mam nadzieję że was tym przekonałem do kupowania krajowych parkietów.

Leave a Reply