Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Parkiety bambusowe

Coraz częściej w naszych wnętrzach stawiamy na nowoczesne i zarazem praktyczne rozwiązania. Jeżeli przeprowadzamy jakiś generalny remont to chcemy żeby efekty naszej pracy utrzymywały się jak najdłużej. Dlatego też wybierając okna, podłogi a nawet meble powinniśmy kierować się ich funkcjonalnością i odpornością na różne czynniki. Ceniąc sobie naturalne drewno nie zawsze musimy wybierać tradycyjne podłogi, teraz w naszych sklepach możemy znaleźć bardziej nowoczesne parkiety. Do nich zdecydowanie należą parkiety bambusowe, deski bambusa są bardzo trwałe i śmiało możne je układać nie tylko w salonach, ale także na tarasach, balkonach i łazienkach. Sposób wycinania drzew bambusowych jest ściśle określony, na deski wykorzystywane są tylko poszczególne elementy drzewa i dzięki temu parkiety są nie tylko unikalne, ale także bardzo starannie przygotowywane i konserwowane. Drewno musi dokładnie wyschnąć i trochę odleżeć a następnie sklejane jest kilku warstw. Parkiety bambusowe mogą być wertykalne i rustykalne.

Parkiety sprawdzają się znacznie lepiej niż popularne ostatnio panele, jednak jest jeden problem. Parkiet jest znacznie droższy a do tego zanim wprowadzimy się do mieszkania zazwyczaj musimy go wycyklinować i polakierować co oprócz dodatkowego podniesienia kosztów jeszcze spowoduje to że do naszego wymarzonego mieszkania będziemy mogli wprowadzić się później. Tak więc to wszystko wpływa na to że ludzie decydują się na wybór szybki w montażu i znacznie tańszych paneli. Jednak jakość zdecydowanie nie jest taka sama jak tradycyjnych parkietów.

Leave a Reply