Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Oświetlenie jako element dekoracyjny mieszkania

58Każde pomieszczenie w domu i mieszkaniu musi być odpowiednio oświetlone. Oświetlenie najlepiej zaplanować już w fazie projektowania domu bądź mieszkania. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Dla wielu osób idealnym momentem na rozplanowanie od nowa rozmieszczenia lamp i włączników, a także sprawdzenia instalacji elektrycznej jest generalny remont mieszkania. W każdym pomieszczeniu musi znajdować się oświetlenie górne i boczne. Jeśli chodzi o lampy oświetlające pomieszczenie z góry muszą one być na tyle duże, by mogły rozjaśnić cały pokuj. Jeżeli jest ono bardzo duże doskonale sprawdzą się żyrandole z kilkoma żarówkami, które można dowolnie ustawiać. Do takich żyrandoli najlepiej wybierać żarówki o ciepłym świetle, gdyż nie powodują one zmęczenia wzroku. Aranżując oświetlenie w domu pamiętać trzeba, że może ono stanowić również element dekoracyjny podkreślając poszczególne elementy wystroju wnętrza – efektowy obraz lub wnękę. W tym przypadku doskonale sprawdzi się popularne ostatnio oświetlenie ledowe lub oświetlenie halogenowe. Zarówno ledowe światłowody jak i lampki halogenowe można zamontować w dowolnym kolorze – takim by wkomponowywało się do stylu w jakim urządzone jest mieszkanie. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie tego typu oświetlenie jest bardziej energooszczędne od tradycyjnych rozwiązań.
Odpowiednie oświetlenie daje nam również poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto pomyśleć o zamontowaniu go w ciągach komunikacyjnych – czyli na korytarzu oraz na schodach. Aby zaoszczędzić energię pobieraną przez żarówki, dobrze jest zamontować system fotokomórek reagujących na ruch, wówczas światło będzie się zapalało jedynie wtedy, gdy ktoś pojawi się na schodach lub wjedzie na korytarz. Dla zapewniania bezpieczeństwa w nocy można w tych miejscach zamontować również światłowody ledowe, których delikatne światło będzie wskazywało drogę. Pozwoli to uniknąć na przykład potknięć o u stawione na korytarzu przedmioty lub upadków ze schodów, które mogą skończyć się złamaniami kończyn lub urazami głowy.

Słowa kluczowe
Oświetlenie;
Lampy;
Oświetlenie ledowe;
Żarówki;
Światłowody ledowe

Comments are closed.