Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Organizacja przestrzeni w małym mieszkaniu

Pierwsze mieszkanie najczęściej nie jest zbyt duże, wynika to z faktu, że jego posiadaczami są często niewiele zarabiający studenci, czy młode małżeństwa. Stąd bardzo prężnie rozwija się przemysł aranżacji kawalerek, pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. Projektanci prześcigają się w pomysłach na ciekawą organizację przestrzeni. Jest to szczególnie bliskie Japończykom. Japonia w porównaniu z liczbą mieszkańców to stosunkowo niewielki kraj. Problem przeludnienia objawia się w tworzeniu domów o wielkości zaledwie kilku mat tatami (jest to powszechnie używana jednostka miar), w których można swobodnie się położyć, ale ugotowanie posiłku sprawia już pewien problem. Jeden z japońskich projektantów wnętrz kilka lat temu wpadł na pomysł stworzenia apartamentu w takim pomieszczeniu. Zastosowanie pewnych trików, sztuczek sprawi, że każde mieszkanie może wyglądać niczym własny apartament. Wszystko zależy od tego jakie pomysły na mieszkanie i na dom mają klient i projektant. Ale niezależnie od tego istnieje kilka niepisanych reguł.

Pierwsza z nich to kolorystyka, biel, jasne kolory, które odbijają światło optycznie zwiększają przestrzeń, szczególnie jeśli meble są połyskliwe. W takich wnętrzach liczy się także minimalizm i całkowite wykorzystanie przestrzeni. Zbyt duża ilość przedmiotów umieszczona na wierzchu powoduje wrażenie chaotyczności i niepotrzebnie zajmuje miejsce. Dlatego warto zastosować całkowitą zabudowę, jest to nieporównanie lepsze rozwiązanie, gdyż wykorzystujemy całość danego nam pomieszczenia, a poza tym jednolitość mebli tworzy pewną całość, która współgra ze sobą w każdym calu. Problemem w małym mieszkaniu może stać się znalezienie właściwego miejsca do spania. Jest na to jednak kilka sprawdzonych sposobów. W wysokich mieszkaniach z powodzeniem można zastosować antresolę, w ten sposób podwójnie wykorzystamy przestrzeń, ponieważ pod nią można umieścić biurko, własne miejsce do pracy. Inną opcją jest zainwestowanie w budowę łóżka wysuwanego z podestu, czy rozkładanego z komody. Podsumowując to co liczy się w kawalerkach i małych mieszkaniach to jasne barwy, minimalizm i całkowite wykorzystanie przestrzeni.

 

Comments are closed.