Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Okna drewniane

To jak wygląd wystrój naszego domu uzależnione jest głównie od naszego gustu oraz od finansów. Robiąc remont swojego mieszkania największą uwagę przykładamy do praktyczności kupowanych przedmiotów, chcemy żeby wszystko służyło nam przez wiele lat. Być może dlatego wybierając okna coraz rzadziej decydujemy się na okna drewniane. Mamy złe doświadczenia i wolimy ponownie nie ryzykować. Dawniej okna drewniane były naprawdę kiepskiej jakości, kiedy  ich dokładnie nie domykaliśmy to ramy się wypaczały, próchniały i gniły, a szyby były bardzo cienkie. Drewno wykorzystywane do produkcji ram było kiepskie, nie zwracano uwagi na sęki i choroby drzewa, a maszyny produkcyjne także były nie za dobre. Teraz na szczęście większość producentów przykłada dużą wagę do jakości swoich produktów, okna drewniane są trwałe a szyby mogą być antywłamaniowe, ozdobne lub dźwiękoszczelne. Nowoczesne okna drewniane spokojnie nadają się do wieloletniego użytku, raz na jakiś czas musimy tylko zakonserwować ramy, okna drewniane można wybierać nie tylko do małych wiejskich domków, ale także do mieszkań w blokach lub w domach jednorodzinnych.
Projektując swoje poddasze musimy uwzględnić tam montaż okien. Jeśli poddasze ma być normalnym pokojem do codziennego użytkowania do dostęp do naturalnego światła jest bardzo potrzebny. Problem w tym, że w większości przypadków poddasza są bardzo małe, o do tego mają jeszcze skośne ściany i wzmacniające belki. Na takim małym metrażu montaż zwykłego okna ściennego jest złym rozwiązaniem, bo nawet jeśli okno się zmieści to możemy mieć problem z jego otwieraniem. Dlatego najlepszym wyjściem jest wybór okna dachowego. Przede wszystkim nie zabiera ono nam tak cennego miejsca, poza tym mamy dostęp do naturalnego światła. Okna dachowe produkowane są w różnych wersjach, możemy je otwierać na kilka sposobów. Mogą to być okna uchylne, obrotowe, lub uchylno- obrotowe. Wszystko zależy od tego jaki mamy dostęp do okna, jeśli nie możemy do niego dosięgnąć warto jest zamontować automatyczny system zamykania i otwierania, który będzie także dbał o to żeby okna zostały zamknięte w trakcie opadów deszczu. Okna dachowe są bardzo specyficzne w montażu, dlatego powinien się tym zająć dobry fachowiec.

Leave a Reply