Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Okna aluminiowe

Okna które dostępne są na naszym rynku różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także jakością oraz funkcjami. Obecnie najczęściej wybieramy okna plastikowe, są one bardzo trwałe o do tego ich cena nie jest zbyt wygórowana. Nowoczesne projekty budynków coraz częściej uwzględniają okna aluminiowe. Kiedy widzimy duży przeszklony wieżowiec lub witryny sklepowe z wielkimi oknami to z pewnością są to okna aluminiowe. Posiadają one szereg bardzo praktycznych funkcji. Przede wszystkim są one bardzo lekkie, co pozwala na ich szerokie wykorzystywanie nawet na całych ścianach.  Aluminium jest materiałem który można formować w dowolny sposób, dlatego też okna aluminiowe mogą mieć różne kształty i rozmiary. Mogą to być najbardziej popularne okna w prostokątnym kształcie ale mogą być także owalne, okrągłe a nawet trójkątne. Kolejną zaletą okien aluminiowych jest ich odporność, ramy są bardzo mocne i nie reagują nawet na bardzo wysokie temperatury, dzięki czemu spełniają przepisy bezpieczeństwa. Poza tym okna aluminiowe mogą mieć ramy w różnych kolorach a białych i srebrnych do bardzo ciemnych.
Wymiana okien w całym domu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, wielu z nas nie może sobie pozwolić na wymianę od razu we wszystkich pokojach, taki remont robimy stopniowo. Jeśli jeszcze dodatkowo mieszkamy w jakiejś zabytkowej kamienicy w centrum miasta to każdą ingerencję w elewację budynku musimy konsultować z konserwatorem zabytków. Wygląd zewnętrzny takiej zabytkowej kamienicy jest z góry określony i samodzielnie nie wolno nam nic zmieniać. Okna w takich miejscach także mają swój niepowtarzalny wygląd, są one dzielone tak zwanymi szprosami. Szprosy to pojedyncze pionowe i poziome kreski które dawniej przybijane były do drewnianych ram. Kiedyś tylko takie okna były produkowana i ich konserwacja oraz pielęgnacja nie była zbyt łatwa. Teraz kiedy większość z nas wybiera okna plastikowe, to szprosy dla ułatwienia montowane są wewnątrz szyb. Dzięki temu zewnętrzna powierzchnia jest jednolita. Takie ozdobne okna bardzo ładnie prezentują się także w domach jednorodzinnych, gdzie przeszklona jest większość ścian.

Leave a Reply