Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, które wybiera większość mieszkańców domów wolnostojących. Jak wiadomo najzimniejsza jest zwykle w całym domu podłoga. O ile ściany i pokoje można ogrzać i tyle od posadzki zawsze wieje chłodem. Mając w domu małe dzieci bardzo ważne jest by podłoga była ciepła. Dziecko na niej siada bawi się i gdy będzie to robiło na zimniej podłodze- łatwo o przeziębienie. Dlatego najlepszym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Takie ogrzewanie montuje się tuż pod warstwą parkietu. Po nim znajdują się przewody ogrzewające, a pod nimi znajduje się styropian, który stanowi izolację cieplną. Dzięki tej warstwie styropianu ciepło z rur promieniuje do góry w kierunku podłogi. Grubość styropianu określa projektant.

Założenia są jednak zazwyczaj takie, że 90% ciepła przenika w górę do podłogi, a nie więcej niż 10 % – w dół. Gdy proporcje styropianu zostaną zachwiane, w skutek tego będziemy mieć gorący sufit w pomieszczeniach znajdujących się poniżej. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna zarówno dla naszej kieszeni jak i dla naszego zdrowia. Gdy pod styropianem ułożymy folie aluminiową, stworzy ona rodzaj ekranu. Folia sprawi, że ilość ciepła oddawanego do góry wzrośnie o około 1-2%. Najważniejsza sprawą w takich przypadkach jest by skorzystać z pomocy fachowców. Tylko oni bowiem maja taka wprawę i będą wiedzieli jaką grubość styropianu zastosować, by nie narażać nas w przyszłości na niepotrzebne straty finansowe i kłopoty.

Leave a Reply