Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Ogrody zimowe

Nasza strefa klimatyczna nie pozwala miłośnikom zieleni na zbyt długie przebywanie w swoich ogrodach. Praktycznie tylko przez kilka miesięcy w roku możemy cieszyć się swoją działką lub ogródkiem. Dlatego w wielu z nas narodziła się pasja pielęgnowania roślin doniczkowych. Kwiaty dają dużo radości i są wytchnieniem od codziennych problemów. Jeśli mamy własny dom lub spory taras możemy zaprojektować swój ogród zimowy. Jak wiadomo wszystkie rośliny lubią naturalne światło, i ciepło. Dlatego przeszklony taras będzie dla nich najlepszym środowiskiem. Okna do takich pomieszczeń muszą spełniać kilka funkcji, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nasze bezpieczeństwo. Jeżeli przeszklony jest dach to okna na nim powinny mieć szyby z hartowanego szkła, zapobiegnie to zbiciu się, oraz pospadaniu drobinek szkła. Poza tym okna w ogrodach zimowych muszą mieć możliwość otwierania się, rozszczelniania oraz uchylania. Jeżeli chcielibyśmy zamontować przesuwne szklane drzwi to najlepszym rozwiązaniem byłyby wybór aluminiowych ram.
Nowoczesne domy projektowane są w zgodzie z naturą. Materiały używane do budowy nie zanieczyszczają środowiska a przy okazji są bardzo przydatne. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie za pomocą baterii słonecznych umieszczonych na dachu, lub specjalne okna którymi można sterować za pomocą komputera. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że jednym przyciskiem możemy włączać klimatyzację lub operować światłem w całym domu. Nowoczesne systemy okienne w dalszym ciągu są jeszcze nowinką technologiczną, jednak bardziej świadomi użytkownicy coraz częściej się na nie decydują. Okna mają tą zaletę, że same mogą się otwierać lub zamykać, my nie musimy być w tym czasie obecni w domu. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie wtedy gdy bardzo dużo podróżujemy. Takie okna stanowią też element zabezpieczający przed włamaniem, złodziej widzi, że w domu palą się światła lub otwierane są okna. Inteligentne systemy okienne przydatne są także w bardzo dużych domach, czasami możemy zapomnieć o domknięciu okien a system sam je zamknie. Tak samo dzieje się wtedy gdy pada deszcz.

Leave a Reply