Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Odpowiedni wybór kolorów

Jeśli chcemy wprowadzić do naszego domu nieco zmian, to powinniśmy pamiętać, że bardzo istotnym elementem jest odpowiedni wybór kolorów ścian, mebli czy innych dodatków. Dobór odcieni ścian w naszym mieszkaniu zależy naprawdę od wielu czynników. Coraz większa liczba ludzi decyduje się na coś pod wpływem intuicji, chociaż czasami może ona nas zawodzić. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, zanim rozpoczniemy malowanie mieszkania. Musimy pamiętać, aby kolory, którymi pomalujemy ściany ozdobiły nasze wnętrza i stanowiły odpowiednie tło do reszty mebli i urządzeń, które są tak samo ważne. Zadaniem dobrze pokrytych murów domu jest także podkreślenie wszelkich możliwych walorów i zarazem ukrycie tego, co powinno być schowane, wszystkich mankamentów, z którymi już nie możemy sobie poradzić. Jeśli wpadliśmy na pomysł malowania ścian na ciemny kolor, to jeśli nie mamy wielkich pomieszczeń, to powinniśmy zaprzestać na samym pomyśle. Ciemne odcienie sprawiają, że wnętrza stają się przytłoczone, zmniejszone i krótsze. W takich z całą pewnością nie będziemy się dobrze czuć i nie będziemy chcieli odpoczywać. Jeśli zdecydujemy się na jasny odcień, pastelowe kolory to na pewno poczujemy się w domu spokojnie, cicho i odprężymy się po ciężkim dniu. Wielu specjalistów od malowania wnętrz poleca ciepłe, stonowane kolory, które pobudzą nas do życia i nastroją na kolejne dni. Naprawdę warto zmienić pokrycie naszych ścian, aby coraz lepiej czuć się w naszym domu i z miłą chęcią do niego wracać.

Leave a Reply