Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Nowe wnętrza

Decydując się na urządzanie nowych wnętrz powinniśmy pamiętać, że bardzo istotnym elementem są kolory ścian oraz sposoby jakimi zostały pomalowane. Istnieją ludzie, którzy najlepiej czują się właśnie w odcieniach pastelowych, w jasnych i stonowanych barwach. Ale są także osoby, które gustują w barwach ciemniejszych, nietypowych i bardziej wyrazistych. Ci ludzie decydują się właśnie na malowanie ścian kolorami zgodnymi z obecnymi trendami. Dobrze urządzone i wyglądające wnętrze zależy od naszego gustu, potrzeb oraz co najważniejsze- od wyobraźni. Bardzo ważnym i istotnym elementem jest wybranie tonacji, która pasuje do całej reszty i współgra z nią. Można na przykład wszystkie ściany pomalować na taki sam kolor lub wybrać innowacyjne rozwiązania i wykorzystać do pomalowania różne odcienie. Najważniejsze jest jednak abyśmy najlepiej czuli się w takich pomieszczeniach, ponieważ to właśnie w nich spędzamy najwięcej czasu. Możemy także łączyć ze sobą wiele kolorów, aby uzyskać rewolucyjne rozwiązania i by zachwycić wszystkich gości. Możemy na przykład pomalować dwie przeciwległe ściany na ciemniejszy kolor i dwie następne na jaśniejszy, albo połączyć odcienie i pomalować trzy ściany na jasny, beżowy kolor i jedną na jakiś ciemny. Dzięki takim łączeniom kolorów zyskamy naprawdę niebywały estetyczny kontrast. Przeglądając czasopisma o mieszkaniach możemy zauważyć, że coraz częściej łączy się na przykład odcienie szarości z zielenią, czerwienią czy fioletem, a także z wrzosowym i liliowym.

Leave a Reply