Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Mieszkanie na ludowo

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się ludowe wzory. W odnowionej, nieco zmienionej formie projektanci oferują styl new folk, etnodesign. W ogromnych ilościach powstają filcowe torby z łowickim kogutem, kubki z wycinanką łowicką, czy biżuteria zdobiona w kaszubskie wzory. Ta tendencja zauważalna jest także w projektowaniu wnętrz. Jeśli jesteś osobą, która kocha polską kulturę, tradycję, albo po prostu lubisz ludowe wzory, to możesz uczynić etnodesign pomysłem na swoje wnętrza. Bezpośrednio w sprzedaży można dostać haftowane poszewki na poduszki, ludowe pasiaki w formie dywanów i obrusów, czy obrazki na ścianę przedstawiające ludowe motywy. To co charakterystyczne dla tego stylu, to kolorowe pasy, wzory kwiatowe, ręczne wykonanie i dbałość o szczegóły. Są to pomysły na mieszkanie i na dom, dla amatorów swojskiej, domowej atmosfery. Wnętrze można urządzić na kilka sposobów.

Może ono przywoływać piękne wspomnienia z dzieciństwa i przypominać dom naszych babć, ale może też prezentować się niezwykle nowocześnie i unikatowo. Do takiego mieszkania idealnie pasuje kominek, przy którym można usiąść w długie zimowe wieczory i z kubkiem kakao w ręce posłuchać opowieści o zbójach i czarownicach z Łysej Góry. Wisienką na torcie mogą stać się ręcznie wykonane, zrobione na szydełku dywany i obrusy. Jest to chyba najbardziej charakterystyczny element wyposażenia wnętrz u osób starszego pokolenia. A do tego buduje wspaniałą atmosferę. Nowoczesność i styl ludowy w jednym, takie połączenie możemy uzyskać poprzez przyklejenie do ściany naklejek w formie wycinanki łowickiej, czy kobiety w stroju ludowym, czy dzięki wykorzystaniu nowych, lśniących płytek do stworzenia na ścianie pasiaka ludowego. Ten styl daje nam olbrzymie pole do popisu, z łatwością można tutaj operować i bawić się kolorami. Intensywny róż, niebieski, pomarańcz, czy zielony, te kolory z pewnością ożywią wnętrze i przełamią surową biel charakterystyczną dla chat wiejskich. To pomysł dla osób, które nie lubią iść na kompromisy i kochają się wyróżniać.

Comments are closed.