Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Meblościanka znowu modna

Meblościanki przez długi czas nie pojawiały się w naszych mieszkaniach i domach, gdyż nie były lubiane. W okresie PRL-u nie było zbyt wielkiego wyboru, więc siłą rzeczy takie meble znajdowały się w każdym domu i mieszkaniu. Na szczęście później pokazało się wiele innych możliwości do wykorzystania i wszystko zaczęło się bardziej różnicować, a meblościanki odeszły w niepamięć. Dzisiaj można zaobserwować prawdziwy renesans. Dzisiaj w wielu sklepach meblowych można nabyć nowoczesne meblościanki. Mają one odświeżony design i wyglądają zupełnie inaczej. Przede wszystkim przystosowane są już do dużych płaskich telewizorów i nie ma w nich witryn na słynne niegdyś kryształy. Dzisiaj są to półki i jakieś szafki w rozmaitych stylizacjach, dzięki którym można stworzyć naprawdę interesujące aranżacje. Zmieniło się również nastawienie do takich mebli. Dzisiaj nie jest już wstydem to, żeby mieć taką meblościankę u siebie w domu, wręcz przeciwnie. Doskonale się to wszystko prezentuje, pasuje do nowoczesnego wystroju wnętrz, ale znajdziemy także odmiany stylizowane na modę retro. Jednak po starych i tandetnych meblościankach nie został już żaden ślad i chyba warto się tym cieszyć. Na szczęście dzisiaj mamy wiele różnych możliwości związanych z aranżacją naszego domu i warto z nich skorzystać, jeśli mamy taką okazję.

Comments are closed.