Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Meble uzytkowe

Meble są to sprzęty użytkowe przeznaczone zazwyczaj do wyposażenia różnych miejsc i rozróżniamy np. meble biurowe, meble mieszkaniowe czy meble warsztatowe. Nazywamy je ruchomościami, ponieważ w przeciwieństwie do nieruchomości, możemy je przenosić.

Poniżej przedstawię kryteria podziału mebli według ich przeznaczenia.

Rozróżniamy różne rodzaje mebli jak na przykład:

  • meble laboratoryjne
  • meble okrętowe
  • meble mieszkaniowe
  • meble TV
  • meble restauracyjne
  • meble biurowe

Podam kilka przykładów typowych mebli, na przykład typowym meblem restauracyjnym jest bufet czy bar a typowym meblem kościelnym będzie za to konfesjonał i ambona. Typowe meble hotelowe to łóżko a koszarowe to na przykład prycza. Meble biurowe za to kojarzą się głownie z biurkami.

Dzisiaj designerskie meble to coś ważnego. Na pewno meble kuchenne łódź spodobają się każdemu, a meble do ogrodu z technorattanu to ciekawa rzecz. Meble biurowe svenbox kupuje się w Szwecji, dlatego ich cena rzuca na kolana swoją wysokością. Jakość jest wielkim atutem takich mebli.

Meble można podzielić również ze względu na materiał i tutaj rozróżniamy na przykład meble drewniane, meble metalowe, meble kamienne, meble ceramiczne, meble szklane i plastikowe.

Tak więc jak widać sposobów na podział mebli jest bardzo wiele i generalnie jest bardzo wiele mebli nastawionych na specjalistyczną działalność.

Leave a Reply