Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Meble idealne dla Twoich potrzeb

8Od kilkunastu lat zniknęły ograniczenia narzucone Polakom w czasach socjalizmu, już nikt nie podaje nam maksymalnej powierzchni domu, czy mieszkania przypadającej na jednego mieszkańca. Dzięki temu możemy popuścić wodze swojej fantazji i wyobraźni, nasze meble mogą być po prostu ładne, a niekoniecznie przede wszystkim funkcjonalne. Pakowne regały, meblościanki, brzydkie kanapy odeszły, lub właśnie odchodzą w zapomnienie, do naszych mieszkań i domów wkroczyła feeria barw, kształtów i kolorów wcześniej niespotykana. Wraz z upadkiem gospodarki socjalistycznej uzyskaliśmy dostęp do nowoczesnych projektów, materiałów i technologii z całego świata, beż żadnych, sztucznych ograniczeń, meblowanie stało się łatwością. Mamy w tej chwili tak zwany „rynek konsumenta”- wybór jest przeogromny, producenci prześcigają się w walce o nasze pieniądze. Zwiększyła się również rozpiętość cenowa np. kanapę można kupić za 300 złotych, ale również za 8000 złotych. Konkurencja stworzyła nam możliwość wyboru pomiędzy meblami gotowymi i robionymi na zamówienie.

Międzynarodowe koncerny walczą o nasz rynek meblarski, a my, przynajmniej na razie na tym korzystamy. Dla majsterkowiczów i „złotych rączek” z niezbyt zasobną kieszenią sprawdzą się oferty np. IKEI lub podobnych, średniej jakości, ale nieźle wykonanych mebli do samodzielnego składania. Jeżeli nasze gusta wykraczają lub mijają się ze standardowymi wyobrażeniami o meblach i „naszych „ mebli próżno szukać w sklepie możemy je zaprojektować i zamówić wykonanie w wielu, wyspecjalizowanych punktach. Co ciekawe często takie postępowanie, poza unikalnością designu i rozwiązań pozwala zaoszczędzić całkiem pokaźne kwoty, bez uszczerbku na jakości i wykończeniu, a czasem nawet wprost przeciwnie. Oprócz zakładów stolarskich rozwinęły się również firmy tapicerskie. Im również dostęp do dobrych materiałów i technologii porównywalnych z zachodnimi konkurentami pozwolił pokazać poziom usług i wzornictwa na najwyższym, światowym poziomie. W krótkim czasie nasi producenci zdobyli rynki zagraniczne, ale na rynku krajowym również widać ich wyroby. Wybór mebli i dodatków jest ogromny, trudno samodzielnie dobrać najlepszy zestaw również na to jest rada – profesjonalni dekoratorzy wnętrz. Fachowo zaprojektują, dobiorą i pomogą zakupić, później odpowiednio rozstawić nasze, nowe meble.

meble, meblowanie, meble na zamówienie, tapicerstwo, dekoratorzy wnętrz

Comments are closed.