Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Malowanie czynnością rutynową

Jeśli chcemy coś zmienić w swoim domu, to powinniśmy wiedzieć, że nie musimy od razu wymieniać wszystkich przedmiotów, urządzeń, które się w nim znajdują. Możemy zastosować niewielkie czynności pielęgnacyjne, aby odmienić jego żywot. Dla niektórych ludzi malowanie ścian wewnątrz domu, czy zmiana koloru elewacji jest czymś rutynowym, czynnością formalną. Każdy, kto patrzy na kolory i ceni sobie gustowne wnętrza, ma już jakieś ustalone odcienie, do których jest już przyzwyczajony i do których chętnie wraca. W dzisiejszych czasach nie musi już to się wiązać z monotonią, ponieważ ilość farb i ich odcieni jest naprawdę zaskakująca. Najważniejsze jest, aby malowanie domu sprawiało nam ogromną radość i sprawiło, że poczujemy, iż podjęliśmy dobrą decyzję i użyliśmy kolorów, które pasują nie tylko do nas samych, ale także do wszystkich pozostałych elementów w domu. Jeśli zdecydujemy się na przemalowanie ścian, to powinniśmy pamiętać, że musimy czuć się dobrze w każdym wnętrzu, dlatego odpowiednia kolorystyka jest taką ważną kwestią dotyczącą naszego samopoczucia. Dobrze dobrane odcienie wprowadzają nas w określony nastrój, sprawiają, że odpoczywamy i czujemy ciepło pomieszczeń. Malując ściany na stonowane, pastelowe kolory, nasze ściany jak i całe wnętrza mogą zyskać naprawdę wiele i podkreślimy tym samym ich walory, przywołamy także efekt domowego ogniska, gdzie spędzimy przemiłe i przytulne chwile. Warto malować ściany na takie kolory, które odpowiadają nam samym, nie koniecznie musimy kierować się panującą modą, ponieważ to właśnie my musimy czuć się dobrze we własnym domu.

Leave a Reply