Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Łazienka, ważne miejsce w domu.

Łazienka jest bardzo istotnym pomieszczeniem w mieszkaniu. Jest to miejsce naszego relaksu, odpoczynku i wyciszenia. Aby czuć się w niej dobrze, należy ją ładnie urządzić i zaopatrzyć się w niezbędne szafki i elementy wyposażenia przestrzeni. Remont i urządzanie łazienki najlepiej wykonać zanim zaczniemy mieszkać. Wiadomo, że podczas każdego remontu dużo się kurzy, a czasami może pęknąć rura i zalać całą podłogę nie tylko w łazience, ale także w pozostałych pomieszczeniach. Najważniejsza w łazience bez wątpienia jest wanna. Powinna ona stać w centralnym punkcie tak aby był do niej dostęp ze wszystkich stron. Zabudowanie wanny spowoduje, że zyskamy dodatkowe miejsca i schowki pod wanną.

Poza tym zabudowa wanny jest elementem dekoracyjnym przestrzeni łazienkowej. Położeniem płytek najlepiej jeśli zajmie się fachowiec- glazurnik mający wprawę. Jeśli zaś decydujemy się na wykonanie tej czynności sami musimy widzieć kilka rzeczy dotyczących kładzenia płytek. Pierwszym krokiem i najważniejszym będzie dokładne pomierzenie pomieszczenia. Jeśli źle wymierzymy powierzchnię, na której będzie glazura, to możemy kupić za dużo lub co gorsza- za mało płytek. Gdy już mamy wszystkie elementy potrzebne do ułożenia glazury, możemy zaczynać. Najpierw musimy dokładnie oczyścić podłoże i wyrównać je. Gdy mamy już to przygotowane smarujemy powierzchnie klejem i układamy płytki jedna obok drugiej oddzielając je krzyżykami ułatwiającymi układanie. Między płytkami powstaną otwory, które należy wypełnić fugą, a na końcu wyrównać szpachlą.

Leave a Reply