Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Lakierować czy olejować

Drewniana naturalna podłoga ma tą niekwestionowaną zaletę, że może zmieniać się w momencie konserwacji. Każdy parkiet jest inny, nawet jeśli wybieramy tego samego rodzaju deski to i tak możemy mieć wpływ na ich ostateczny wygląd. Wiadomym jest, że parkiety zaraz po ułożeniu należy jakoś zakonserwować. Do wyboru mamy kilka metod, parkiety możemy lakierować, woskować lub olejować. Woskowanie jest najrzadziej wybieraną metodą, większość z nas decyduje się na bardziej trwałe środki. Lakierowanie parkietu polega na nałożeniu co najmniej dwóch warstw lakieru na podłogę, lakier nie wsiąka w głąb deski tylko na niej zasycha i ją utwardza. Za pomocą lakieru nie można także zmienić struktury oraz wyglądu deski. Inaczej jest z olejowaniem, ta metoda uważana jest za bardziej ekologiczną bowiem oleje produkowane są naturalnych składników. Olejowane parkiety są bardziej trwałe ponieważ olej wsiąka w głąb deski i konserwuje ją od środka.

Olej nakładany na deski może także radykalnie zmienić ich wygląd, jeżeli nasze parkiety są dębowe to kilka warstw oleju bardzo je postarza i w ten sposób tworzy się efekt dębu antycznego. Generalnie bez względu na to na jakie rozwiązanie się zdecydujemy zawsze musimy mieć świadomość że czeka nas dużo pracy i nasze mieszkanie w tym czasie nie bardzo będzie nadawało się do zamieszkania, zwłaszcza kiedy mamy dzieci. Wdychanie oparów z lakierowania jest bardzo niezdrowe i nie warto narażać zdrowia.

Leave a Reply