Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Konserwacja okien

Okna w naszych domach wymienia się raz na kilkanaście lat, w związku z czym zawsze staramy się wybierać takie produkty które będą nam bezawaryjnie służyły. Producenci oferują nam kilka rodzajów okien, a nasz wybór podyktowany jest funkcjonalnością oraz ceną. Najchętniej wybieramy okna plastikowe, są one łatwe w montażu i nie musimy wkładać zbyt wiele wysiłku w ich konserwację. Plastikowe ramy bardzo łatwo się myje wodą z odrobiną detergentu, a jeśli okna są nieszczelne i przepuszczają powietrze to wystarczy wyregulować zawiasy i sprawdzić czy uszczelki się domykają. Okna drewniane wiążą się z większym nakładem pracy, przede wszystkim musimy dbać o ramy. Jeśli nie będziemy ich domykać to po jakimś czasie ulegną one zniekształceniu, będą się wypaczać. Poza tym ramy drewniane muszą być co jakiś czas na nowo zakonserwowane, co prawda nowoczesna technologia produkcji sprawia, że okna już na etapie ich formowania są lakierowane i konserwowane, jednak po kilku latach użytkowania można je jeszcze raz polakierować.

Poza tym możemy naoliwić zawiasy i wyregulować mechanizmy w klamkach. Te czynności powinniśmy przeprowadzać cyklicznie właściwie przed każdym sezonem zimowym. Dzięki temu nasze okna będą nam służyły zdecydowanie dłużej. Warto o tym pamiętać ponieważ jak wiadomo okna są dość dużym wydatkiem i większość z nas zmienia je może z 2 razy w życiu, oczywiście ze względu na cenę. Dlatego lepiej je dobrze pielęgnować, z całą pewnością wyjdzie taniej.

3 Odpowiedzi do Konserwacja okien

Leave a Reply