Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Kilka pomysłów na to jak urządzić małe mieszkanie

13Urządzanie małego mieszkania to bardzo trudne zadanie. Musi ono przecież spełniać idealnie wszystkie swoje funkcje oraz zachować estetyczny wygląd i oddawać charakter osób mieszkających w nich – nie może być „zimne” i „bez duszy”. Najwięcej problemu swoim właścicielom dostarcza urządzenie kawalerki – nie dość, że ogólny metraż takiego mieszkania jest nieduży to jeszcze składa się ono przeważnie z jednego większego pokoju, łazienki i kuchni ewentualnie aneksu kuchennego.
Podstawową kwestią jest to, jakie kolory są odpowiednie dla małego mieszkania. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się tutaj jasne kolory, takie jak biel, odcienie beżu i żółci. Można je przełamać ciemnymi dodatkami w kolorze brązu lub czerni. Takie kolory dodają pomieszczeniu świeżości, lekkości i sprawiają, że wydaje się ono o wiele większe niż jest w rzeczywistości. Taki efekt z pewnością spotęguje fototapeta przestrzenna – przedstawiająca na przykład most lub drogę ginącą gdzieś za horyzontem.

Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest to, że dzisiejsze fototapety, są naprawdę wysokiej jakości, a także bardzo wytrzymałe, więc można je kłaść nawet w kuchniach czy łazienkach, czyli w miejscach gdzie zwykłe tapety się nie sprawdzą. Aby optycznie powiększyć mieszkanie warto również poznać właściwości poszczególnych kolorów i ich kompozycji. Dzięki kontrastowym kolorom na przeciwległych ścianach można uzyskać efekt wydłużenia konkretnego pomieszczenia. Ciekawym pomysłem może okazać się wykorzystanie luster. Odpowiednio je rozmieszczając w pomieszczeniu można uzyskać efekt głębi. Duże lustra doskonale będą pasowały do salonów, zaś mniejsze idealnie sprawdzą się w łazienkach.
Kolejnym problemem w małych mieszkaniach jest to, że nie można osobno urządzić sypialni, gabinetu czy jadalni. Jednak przy odpowiednim zaaranżowaniu dostępnych pomieszczeń można stworzyć tzw. sfery, które będą zastępowały wspomniane pokoje. Pomocne przy tym mogą być ścianki działowe, które mogą być wykonane np. z luksferów bądź z hartowanego ozdobnego szkła. Takie rozwiązanie sprawi, że mimo podziału pomieszczenie dalej będzie wyglądało na przestronne i zachowa wyjątkowy charakter.

Comments are closed.