Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Jak zaaranżować mały balkon

Osoby posiadające mieszkania w blokach wielorodzinnych często narzekają na mały balkon. Na to, że nie można nic z nimi zrobić. W związku z tym najczęściej służą one latem do suszenia prania, a w chłodniejsze dni do przechowywania różnych rzeczy. Jednak warto poświęcić chwilę na to, by zmienić balkon w miejsce, gdzie z rana można wypić kawę a w ciągu dnia miło spędzić czas na opalaniu lub po prostu relaksować się. Co zatem zrobić, aby nawet niewielki balkon stał się namiastką ogrodu w wielkim mieście? Przede wszystkim trzeba przystąpić do prac mających na celu jego odnowienie. W pierwszej kolejności należy odświeżyć barierki – najlepiej zrobić to malując je zabezpieczającą farbą do metalu, jednak przed przystąpieniem do prac starannie trzeba oczyścić metal ze wszelkich zabrudzeń i resztek poprzedniej farby. Kolejnym etapem jest sprawdzenie czy powierzchnia balkonu nie posiada żadnych ubytków, jeżeli takie są należy je uzupełnić, całość można pomalować farbą do betonu.

Jednak jeśli naprawdę chcemy aby posiadany przez nas balkon stał się naszym azylem warto wybrać inne rozwiązanie. Na powierzchni balkonu można położyć sztuczną trawę, kafelki lub drewniane płyty ogrodowe. Ich koszt nie jest wysoki, położenie nie wymaga wynajmowania fachowców, a efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Kolejnym etapem prac jest aranżacja balkonu. Balkon można urządzić w takim stylu by pasował do mieszkania, jednak nie jest to konieczne. Niezwykle popularne są teraz balkony w orientalnym stylu, nawiązujące swoją tematyką do ogrodów japońskich, w których panuje minimalizm i harmonia. Dzięki temu można na balkonie można odpocząć od zgiełku i odstresować się po całym dniu. Osoby, które chcą zachować swoją prywatność w czasie przebywania na balkonie mogą pomiędzy barierki wpleść na przykład specjalną matę bambusową, która osłoni je przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeżeli posiadamy większy balkon można pokusić się o jego zabudowę, dzięki czemu będzie można przyjemnie na nim spędzić czas również w czasie chłodniejszych dni, jednak na takie działanie musimy posiadać zgodę zarządcy budynku.

Comments are closed.