Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się wszystko to co związane z prostotą, powrotem do natury i wiejskim życiem. Co za tym idzie, coraz chętniej we wnętrzarstwie wykorzystywany jest styl rustykalny. Można w tym stylu urządzać mieszkania, jednakże najlepsze efekty uzyskuje się, gdy w tym stylu urządzi się dom, szczególnie położony na wsi. Jednak można zaobserwować trend, w którym w rustykalnym stylu urządza się również domy położone na osiedlach, na obrzeżach wielkich miast. Ma to na celu uzyskanie namiastki wiejskiego życia wśród zgiełku wielkiego miasta – stworzenie swego rodzaju ostoi, w której można się schronić.
Kiedy mamy taką możliwość i swój dom budujemy od podstaw warto zamówić projekt domu, który uwzględniać będzie nasze plany urządzenia go w tym właśnie stylu. Przede wszystkim, pomieszczenia powinny być przestronne, zwłaszcza kuchnia, sypialnia i salon. Kiedy przyjdzie już moment, w którym można zabrać się za urządzanie domu, należy pamiętać przede wszystkim o tym, by nie przesadzić z dodatkami, gdyż spowoduje to wrażenie, zagracenia pomieszczenia. Materiałem dominującym w całym domu powinno być drewno. Najlepiej, aby wybierać meble ręcznie robione lub takie, które wyglądają na wykonane przez rękodzielnika. W kuchni powinien znajdować się duży stół przy którym można spożywać i przygotowywać posiłki. Pamiętać trzeba też o tym, by wszystkie nowoczesne sprzęty takie jak zmywarki, kuchenki czy lodówki i zamrażarki w miarę możliwości były zabudowane.
Sypialnia w takim domu powinna być wyposażona w duże łoże wykonane z drewna. Oprócz tego powinny znajdować się w niej nocne szafki i duża szafa ubraniowa. Z kolei głównym punktem salonu z reguły jest kominek, który oprócz funkcji praktycznych, pełni również rolę dekoracji. Można na nim również postawić ozdobne figurki, które podkreślą charakter pomieszczenia.
Jak już wspomniano urządzając dom czy mieszkanie w stylu rustykalnym nie można przesadzić z dodatkami. W ten klimat doskonale wpasowują się zegary z kukułką, stare lampy, a także wielkie, ręcznie robione serwety, które można położyć zarówno na stołach jak i komodach.

Comments are closed.