Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Istotny element komfortu

Na całym świecie istnieją osoby, które nie zważają na wygląd swoich mieszkań. A powinni, ponieważ jest to bardzo istotny element , aby czuć się w nim dobrze i komfortowo. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie było przytulne nie wystarczy wstawić nową lampę. Malowanie ścian na ciemne kolory nas przytłacza, nie ma szans na odpoczynek. Projektanci wnętrz uczulają nas, aby malować ściany na jasne kolory typu biały, liliowy, beżowy, ponieważ gdy wchodzimy do tak umalowanego mieszkania czujemy spokój i rodzinne ciepło. Malowanie ścian na ciemne barwy zmniejsza pomieszczenie. Niektórzy twierdzą, że malowanie jest nie potrzebne, jednak jest coraz więcej plusów, ponieważ możemy wykazać się własną inwencją twórczą. Nie ma reguły, aby malować ściany na jednolity kolor. Czasem trzeba użyć trochę wyobraźni i podzielić ściany i pokryć je pasującymi do siebie kolorami lub malować pasy lub inne dekoracje. Wszystko według własnego uznania, ponieważ to my mamy się czuć dobrze we własnym mieszkaniu. Aby nasze mieszkania były przytulne, możemy wykazać się również zmysłem artystycznym. Może być to naprawdę ciekawe doświadczenie, malowanie wcale nie musi być nudne. Wystarczy, że nie będziemy sami lecz w towarzystwie, sięgniemy po puszkę farby a na naszych ścianach będzie widniało dzieło sztuki, które będzie upiększało nasz dom. Można stwierdzić, że właśnie taki mały zabieg jak malowanie czyni nasze pomieszczenia piękniejszymi, przytulniejszymi i budzącymi zazdrość, np. w oczach sąsiadów. Warto więc podjąć się takiemu wyzwaniu, bo umili czas nam jak i również naszym oczom i samopoczuciu.

Leave a Reply