Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Innowacje w dziedzinie aranżacji wnętrz

61Zwiększenie zasobności naszych kieszeni i jednocześnie łatwy dostęp do nowych rozwiązań i materiałów zachęca nas do eksperymentowania i popuszczania wodzy naszej fantazji. Biurokratyczne ograniczenia narzucone w okresie socjalizmu, ingerujące w praktycznie każdy aspekt budowy od projektu – budynek miał mieć kształt sześcianu, po schematyczne rozplanowanie wnętrza, nie zostawiał nam praktycznie żadnego wyboru. W chwili obecnej wybór jest przeogromny, parterowy czy piętrowy, duży czy mały, stylizowany na willę śródziemnomorską, dworek z kresów wschodnich, czy pałac decydujemy my sami. Nasze wybory już w czasie formułowania założeń projektu dają efekt końcowy. Wyspecjalizowane pracownie architektoniczne, współpracujące z dekoratorami wnętrz, firmami urządzającymi ogrody, a nawet ze specjalistami feng shui, czyli starożytnej, chińskiej sztuki urządzania domów, opracowują kompleksowy projekt uwzględniając nasze wymagania. Usługa może obejmować również zaprojektowanie mebli i późniejsze ich wykonanie.

Oczywiście nie jest to tanie, ale przy inwestycji jaką jest nowy dom, czy mieszkanie mimo wszystko koszt jest do przyjęcia. Jeżeli zależy nam na prestiżu i jakości to wprost konieczność. Postęp w dziedzinie grafiki komputerowej i fotografii cyfrowej pozwolił w łatwy sposób połączyć wszystkie elementy w jedną, harmonijna całość. Klient ma możliwość obejrzeć nie tylko projekt, czyli niewiele mówiące laikowi rysunki, ale również zaawansowaną, trójwymiarową wizualizację, samodzielnie zmieniać i dopasowywać elementy wyposażenia i aranżacje wnętrza. Technika ciągle się rozwija, w niedalekiej przyszłości ogólnodostępne stanie się drukowanie 3D, po wybraniu z katalogu np. rzeźby wydrukujemy ją na specjalnej drukarce w kilka minut. To nie fantastyka, taka usługa już jest dostępna, choć na razie jest bardzo droga. A co nam przyniosą następne lata? Jedno jest pewne będzie więcej możliwości i jeszcze większa różnorodność i swoboda aranżacji, ograniczać nas będzie jedynie wyobraźnia i niestety, pieniądze.

 

3 Odpowiedzi do Innowacje w dziedzinie aranżacji wnętrz

Leave a Reply