Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Glazura i terakota

Glazura i terakota to standard, który znajdziemy w każdej kuchni i łazience. Płytki podłogowe w kuchni, w przedpokoju, to fajne rozwiązanie i często spotkać je możemy w obecnych mieszkaniach. Jednak wybierając kolor płytek kierujemy się zazwyczaj własnym gustem i upodobaniami, najczęściej nie zastanawiamy się co stanie się z podłogą za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat. Zwykle wydaje nam się, że położenie płytek załatwia sprawę na wiele lat. Częściowo to prawda. Jednak pamiętajmy, że obok płytek i ich higieny, ważna jest higiena fug. O ile na podłogach fugi często mają kolor czarny o tyle spoiny na ścianach zwykle występują w jasnych kolorach. Co zatem zrobić by je odświeżyć? To zależy od tego z jakiego materiału wykonane są owe fugi. Najczęściej wykonane są z materiałów cementowych. Takie łączenia są porowate i brud dosyć łatwo wnika w mikropory. W sklepach pełno jest środków do czyszczenia fug. Jednak takie wyroby bardzo często zawierają różnego rodzaju kwasy i zbyt częste ich używanie powoduje ubytek spoiny.

Można także zastosować odnawiacz, czyli farbę kryjącą brudna fugę. Jednak to rozwiązanie też nie jest idealne. Takie środki zazwyczaj się ścierają po niedługim czasie. Jeśli spoiny są bardzo zniszczone, możemy zrobić je na nowo. Takie rozwiązanie chociaż czasochłonne i żmudne, będzie jednak najtrwalszym i najlepszym dla naszych podłóg. Wybierając nową fugę, pamiętajmy o tym by wybrać w możliwie jak najciemniejszym kolorze. Wiadomo, że białe brudzi się najszybciej, a na czarnym wszystkiego nie widać zbyt wyraźnie.

Leave a Reply