Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Gipsowe rozety

14Kiedyś, w czasach gdy domy i dworki podkreślały bardzo wyraziście status właściciela wiedziano, że im więcej wyszukanych ozdób ktoś posiada, ten jest bardziej majętny i poważany w społeczeństwie. W swoich własnych pałacach szlachcice, dworzanie posiadali rzeźby, rozety, polichromie, obrazy mistrzów pędzla, pozłacane meble i kunsztowne, bogate dodatki. Tworzyło to wrażenie przepychu i bogactwa. Chłopi, ludzie biedniejsi, a nawet ludzie z warstwy pośredniej – mieszczanie, nie mogli sobie pozwolić na nadmierne dekorowanie własnych pomieszczeń. Dzisiaj te czasy odeszły w zapomnienie. Każdy może urządzić swoje mieszkanie niczym pałac, do tego łącząc w sobie prostą nowoczesność i wielkopański przepych. Z myślą o zarówno nowoczesnych, niewielkich wnętrzach, jak i o wiekowych domach zostały stworzone rozety wykonane z gipsu. To co kiedyś było symbolem statusu, zostało zaadaptowane na potrzeby współczesnego człowieka.

Obecnie takie dodatki dostępne są w większości sklepów z artykułami do domu i mieszkania, można je także wykonać samemu. Możliwości ich zastosowania są niczym nieograniczone. Rozeta sprawdzi się zarówno w swoim tradycyjnym miejscu, na suficie, będąc pięknym, lecz delikatnym akcentem. Ale z powodzeniem można z nich także uczynić kompozycję na bocznej ścianie w salonie, czy w sypialni. Ułożone na pozór bez ładu, mogą stworzyć coś unikatowego i przełamującego nowoczesność i prostotę. Mogą także stać się ozdobą na kominku, czy ciekawym akcentem nad drzwiami wejściowymi. Rozety mogą doskonale komponować się z drewnianą podłogą, dlatego mogą stać się ciekawym uzupełnieniem starej łazienki, czy sypialni. Osoby, które lubią eksperymentować z fakturami, z tworzeniem niebanalnych przedmiotów, w jedną chwilę mogą uczynić z rozety gustowny zegar na ścianę, czy wieszak na ubrania zawieszony w salonie. Rozety doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu, sposób ich wykorzystania zależy w dużej mierze od inwencji i kreatywności. Bez wątpienia jednak jest to akcent, który nie pozwoli przejść obojętnie, i który buduje niezwykłą atmosferę.

Comments are closed.