Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Elewacje ze szkła

Jeżeli chodzi o elewacje ze szkła, znajdują one bardzo powszechne zastosowanie w biurowcach czy też galeriach handlowych. Jest to rozwiązanie dość interesujące, a także bogate we wrażenia estetyczne i artystyczne. Przede wszystkim są one takie, jeżeli wykorzystane materiały posiadają różnorodne barwy i mają moc zachwycania wszystkich przechodniów. Materiały takie jak szkło są bardzo trwałe, a także wodoodporne, dlatego też zaleca się ich wykorzystywanie z tych kilku powodów. Każdy z nas z pewnością podziwia budynki, które są oszklone, nie jest to jednak rozwiązanie przygotowane dla domów, lecz raczej budynków dla powszechnego użytku. Obecnie taka metoda zyskuje sobie także zwolenników wśród projektantów basenów, gdyż sprawdza się ona doskonale. Takie budynki służące do publicznego użytku muszą bowiem obfitować w pewne elementy zaskoczenia, a także wrażenia estetyczne, aby przyciągały jak największą uwagę i zainteresowanie przechodniów. Takie elewacje ze szkła dają także wiele możliwości jeżeli chodzi o kolorystykę. Najczęściej wykorzystuje się fasady wypełnione właśnie szkłem. Najbardziej efektywne są takie, które się mienią i pod wpływem słońca zmieniają swoją kolorystyką. Dzięki temu każdy przechodzeń i odbiorca może liczyć na zachowanie sporych wrażeń estetycznych, które do każdego zawsze trafiają i go przekonują. Elewacje ze szkoła, mimo, iż są rozwiązaniami stosunkowo młodymi, ludzie przekonują się do nich bardzo szybko i liczne projekty mają swoich planach wykorzystanie właśnie tego rozwiązania. Najczęściej są to galerie handlowe, a także niektóre biurowce, które reprezentują firmy działające na duża skalę krajową bądź też międzynarodową.

Z pewnością budynki z elewacją szklaną w dużym stopniu wyróżniają się na tle innych i zasługują na dużą pochwałę. Wbrew pozorom są one bardzo trwałe i niezniszczalne, czego w pierwszej myśli nie można byłoby powiedzieć o zwykłym szkle. Każdy może się zgodzić, że wprowadzenie szklanych elewacji jest dużym osiągnięciem architektonicznym, godnym uwagi i zainteresowania jak najszerszych kręgów osób zajmujących się projektowaniem różnorodnych budynków i gmachów.

Leave a Reply