Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Drewniane tarasy

Wbrew pozorom parkiety drewniane dają nam bardzo dużą różnorodność. Co prawda powoli zostają one wypierane przez panele podłogowe, co łatwo można zauważyć w naszych sklepach, obecnie parkiety stanowią tylko niewielką część asortymentu jednak cały czas są takie miejsca gdzie można wybrać różnego rodzaju drewniane podłogi. Do wyboru mamy parkiety krajowe takie jaki klon, buk, dąb, jesion albo akacja, oraz parkiet bardziej egzotyczne. Parkiety egzotyczne charakteryzują się bardzo dużą trwałością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne a co za tym idzie możemy je układać na nie tylko w domach ale także na zewnątrz. Parkiety egzotyczne to przeważnie gotowe deski, których kładzenie bardzo przypomina układanie paneli. Zaletą jest możliwość natychmiastowego użytkowania. Deski krajowe ciągle układa się z małych elementów co z kolei daje nam większe możliwości dobierania wzorów, parkiety mogą być układane w mozaikę, szachownicę, jodełkę lub cegiełkę. Jeżeli wybierzemy kilka kolorów to na podłodze mogą powstać fantazyjne wzory.
Coraz częściej nasze małe mieszkania zamieniamy na duże i przestronne domy. Urządzenie takiego wnętrza to nie lada wyzwanie, musimy zdecydować o wyborze podłóg, okien, mebli oraz wielu elementów dekoracyjnych. Pozostaje nam także zaprojektowanie tarasów oraz ogrodów w tych miejscach główną rolę odgrywa podłoga, musi być ona nie tylko ładna ale także odporna. Jeżeli chcemy aby nasz taras tworzył spójną całość z salonem to parkiety powinny być bardzo podobne albo nawet takie same. Parkiety egzotyczne dają nam taką możliwość, niektóre deski można układać wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Zaliczają się od nich parkiety bambusowe, które są nie tylko bardzo efektowne i ekologiczne ale przede wszystkim odporne na czynniki zewnętrzne takie jak mróz i deszcz. Parkiety w ogrodach powinno układać się szczególnie w miejscach gdzie ruch jest bardziej natężony czyli na przejściach i chodnikach. Niektóre sklepy posiadają w swojej ofercie parkiety przygotowane bezpośrednio na balkony i tarasy. Takie deski są zakonserwowane, przycięte i gotowe od razu do położenia.

Leave a Reply