Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Dodatki, które zdziałają cuda

15Planując wystrój mieszkania główną uwagę zwracamy na najistotniejsze kwestie: wybór płytek, paneli, mebli i urządzeń sanitarnych, kolor ścian. Jednak to dodatki i akcesoria tworzą specyficzną atmosferę danego mieszkania. Ich dobór powinien podlegać ścisłej selekcji. To coś, czego nie można ściśle zaplanować, często jest tak, że posiadamy przedmioty, które mają dla nas wartość sentymentalną, lub, że przechadzając się po sklepach trafimy na rzecz, która idealnie wpasuje się w naszą koncepcję. Dodatków można szukać w różnych miejscach. Ich produkcją zajmują się zarówno wielkie markety budowlane, jak i małe firmy dekoratorskie, czy osoby prywatne, rzemieślnicy i artyści. Zależnie od tego czego poszukujemy, co lubimy, co mieści się w kręgu naszych zainteresowań, powinniśmy zwrócić się do odpowiedniej osoby., firmy, instytucji. W sklepach znajduje się szeroka gama produktów, utrzymana w różnym stylu, kolorystyce i wykonanych z mniej, lub bardziej trwałych materiałów.

Dla przykładu dodatkiem może być kinkiet zakupiony w dużym sklepie, czy lampka wykonana z huby zakupiona podczas wycieczki w góry. Z pewnością nic nie jest tak stylowe i wyszukane, jak dekorowanie swojego domu rzeźbami i obrazami uznanych artystów. Któryż koneser sztuki nie chciałby posiadać repliki „Dawida” Michała Anioła, czy rzeźby przedstawiającej ideał kobiecego piękna – Wenus z Milo. Takie dodatki mogą sprawić, że mieszkanie będzie wyglądało niczym osobisty Luwr. We wnętrzu ciekawie mogą prezentować się także działa miejscowych malarzy, które można kupić na rynku, czy w lokalnych galeriach sztuki. Czasami na pchlich targach i w antykwariatach można upolować prawdziwe cuda, takie jak kilkusetletnią porcelanową zastawę stołową, czy miecz z okresu nowożytności, który jako trofeum i pamiątkę można zawiesić na ścianie. Dobór dodatków to bardzo osobista i ważna kwestia, wszak to dzięki nim czujemy się komfortowo i unikatowo we własnym mieszkaniu

Comments are closed.