Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Dodatki do mieszkania, które nadadzą mu indywidualny charakter

56Dodatki i wszelkiego rodzaju dekoracje, nie są najważniejszym elementem mieszkania. Jednakże to właśnie one nadają charakter wnętrzu i dopełniają jego styl. Obecnie jest wiele trendów we wnętrzarstwie i jeśli chcemy mieć pokój czy też kuchnię urządzoną według konkretnego stylu warto zapoznać się z tym jakie dodatki wkomponowują się w jego założenia. Dla przykładu w nowoczesnych mieszkaniach urządzonych w minimalistycznym stylu nie stosuje się praktycznie żadnych dodatków. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jeśli chcemy urządzić mieszkanie czy dom w stylu rustykalnym, gdzie doskonałymi dodatkami okazać się mogą stare zegary z kukułką, wspaniałe ręcznie robione serwetki oraz stare zastawy stołowe. Niezależnie od tego jaki styl się wybierze, trzeba pamiętać też o tym, by nie przesadzić ze zbyt dużą liczbą dodatków, bo tak lubiane przez niektórych bibeloty mogą sprawić, że mieszkanie będzie wyglądało na zagracone, pełne zbędnych przedmiotów i nieuporządkowane.
Kiedy dobiera się dodatki warto też pomyśleć nad wypracowaniem własnego stylu – nie trzeba się przecież sztywno trzymać wyznaczonych przez stylistów ram. Nie musimy też wydawać majątku na sprawienie, że nasze wnętrze będzie wyglądało na stylowe. Jednym z najprostszych sposobów na zmianę wizerunku mieszkania jest dobranie pasujących do niego ozdób okiennych – mogą to być na przykład fantazyjnie upięte zasłony, a bardziej nowoczesnych mieszkaniach rolety i panele okienne. Bardzo tanim, a zarazem efektownym dodatkiem mogą okazać się ozdobne ramki do rodzinnych fotografii. Oprawione zdjęcia można postawić na półkach oraz powiesić na ścianie.
Jeśli mamy zdolności manualne możemy się pokusić o własnoręczne wykonanie dodatków do mieszkania. Wszelkiego rodzaju poduszki, narzuty, ale i figurki czy też obrazy, które sami wykonamy nadadzą pokojowi indywidualnego charakteru. Do wykonania nowych dodatków można użyć np. starych gazet, które doskonale sprawdzają się jako materiał do wykonywania popularnych ostatnio przedmiotów z wikliny papierowej, jaka idealnie imituje tą prawdziwą.

Comments are closed.