Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Czy wykańczanie jest istotne?

2Jednym z najbardziej uciążliwych tematów jak dla mnie jest wykańczanie. Na dobrą sprawę dłużej schodzi z wykańczaniem niż budową całego domu. Ja osobiście taki właśnie miałem problem z wykańczaniem. Wszystko już było gotowe. Zostały tyko właśnie te nieszczęsne wykończenia. Jednak jeżeli byśmy chcieli zapomnieć o tym bardzo istotnym aspekcie. Może się okazać, że coś będzie nie tak jak byśmy chcieli. Pomimo tego, że zeszło z tym bardzo dużo czasu. Najtrafniejszą decyzją jaką podjąłem było to, że zatrudniłem do tego specjalistów. Chociaż mógłbym to zrobić sam to wizja tego, że mogło by mi zejść z tym bardzo długo. Wolałem zapłacić więcej i mieć święty spokój. Zawsze jest ryzyko, że pójdzie coś nie tak. Wtedy mógłbym mieć pretensję do samego siebie. Tak przynajmniej miałem kogoś na kogo mógł tą winę przenieść. Jeżeli chodzi o wykańczanie najlepiej zaplanować to na samym początku. Przy starcie budowy, jeżeli decydujemy się na budowę domu. W przypadku remontu mieszkania też dobrze jest wszystko zaplanować na początku. Tak aby tych wykończeń było jak najmniej. Nie jest też łatwą sprawą oczywiście wykańczanie.

O ile uda nam się za retuszować wszystkie niedociągnięcia. To wykańczanie pochłania bardzo dużo czasu. Należy wszystko dokładnie przemyśleć. Są to z jednej strony szczegóły, które dla innych mogą być mało zauważalne. Jednak my będziemy o nich wiedzieć. Za każdym razem jak będziemy patrzeć na nie może to nas frustrować. Przecież nie w tym o to chodzi. W naszym domu czy mieszkaniu po remoncie mamy się czuć dobrze. Wykańczanie tak jak wspominałem łatwe nie jest. Musimy mieć wiedzę jakie materiały do siebie pasują pod wzg. technicznym i wizualnym. Jeżeli nie mamy o tym pojęcia proponuje na skorzystanie z usług specjalistów. Nie będą to dużo większe koszty. Z drugiej strony będziemy mieć pewność, że wykończenia, które nam zostały będą zrobione dobrze i profesjonalnie. Oczywiście warunek jest, że firma, którą zatrudnimy będzie posiadała dobrze wyszkolonych specjalistów.

Comments are closed.