Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Czy remont musi się ciągnąć w nieskończoność?

1Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Oczywiście nie musi się on ciągnąć w nieskończoność. Jednak aby tak się nie stało musimy wykonać szereg czynności aby ten remont skrócić na ile tylko się da. Pierwszą najważniejszą czynnością o jakiej musi pamiętać to bardzo szczegółowy plan tego co dokładnie chcemy wymienić. Czy będą to tylko meble i wyposażenie. Czy też będzie wymiana całego sprzętu RTV. Czy też planujemy generalny remont. Jeżeli już podejmiemy decyzję jaki rodzaj remontu chcemy wykonać. Nie pozostaje nic innego jak nasz szczegółowy plan zapisać na kartce. Krok po kroku co potrzebujemy. Ja osobiście się nauczyłem po ostatnim remoncie, który wykonywałem. Co chwilę musiałem jeździć do sklepu. Cały czas czegoś brakowało i czegoś za mało kupiłem albo też zapomniałem kupić. Bardzo dużo rzeczy oczywiście nie da się przewidzieć. Jednak taka lista jest w stanie zaoszczędzić i czas i pieniądze. Kolejna sprawa jeżeli chcemy zaoszczędzić nie sugerujmy się tym aby wykonać remont samodzielnie jeżeli na tym się nie znamy.

Poniesiemy przez to duże większe koszty. Dużo materiału możemy przez niewiedzę zmarnować. Dołożenie na początku do remontu jest dużo lepsze. Ponieważ na początku wydaje nam się, że robiąc coś samemu zrobimy to taniej. Nic bardziej mylnego. Kolejną rzeczą o której musimy pamiętać to nie kupowanie produktów gorszej jakości. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta te tańsze produkty są gorszej jakości to jest raz, dwa są mniej wydajne. Szpachla, farba itd… To są produkty do których warto jest dołożyć co przełoży się na oszczędność. Pamiętajmy, że jeżeli decydujemy się na ekipę remontową. Wybierajmy fachowców z polecenia. Nie szukajmy nigdy ich na własną rękę. Ciężko jest po wyglądzie czy rozmowie stwierdzić, że ktoś daną usługę wykona profesjonalnie. Jest na rynku bardzo dużo firm, które nie powinny wykonywać takich remontów. Jednak nie jesteśmy w stanie im tego zabronić. Jeżeli będziemy pamiętać o tych wszystkich aspektach jestem w stanie zagwarantować oszczędność czasu i pieniędzy.

3 Odpowiedzi do Czy remont musi się ciągnąć w nieskończoność?

Leave a Reply