Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Czas na wymianę podłogi.

Zniszczona i podrapana podłoga psuje wygląd wnętrza. Zazwyczaj zakrywamy ją dywanami jednak nie zawsze uda się ukryć wszystkie wady, zresztą ciężkie chodniki są już niemodne, więc zamiast inwestować w kolejne przykrycia podłogi zainwestujmy w jej wymianę i na pewno lepiej na tym wyjdziemy. Najpopularniejsze są panele. Nie kosztują dużo a efekt jest zaskakujący. Oczywiście ich kolor musi być dobrany do wnętrza. Dobrym rozwiązaniem i na lata jest podłoga drewniana. Jednak jej koszt jest duży. W kuchni czy łazience najlepiej będą wyglądać ozdobne kafelki podłogowe, które łatwo utrzymać w czystości. Wybór w tym temacie jest ogromny, więc na pewno znajdzie się wzór, który odmieni te pomieszczenia. Do położenia podłogi najlepiej zamówić fachowca zwłaszcza, jeśli chodzi o płytki. Nie zabierajmy się za to, jeśli nie mamy pojęcia jak to zrobić. Źle przyklejone będą szybko odpadać a nie o to chodzi przecież. Z panelami powinniśmy sami dać sobie radę, jeśli są montowane na zatrzaski, jednak podłoga wcześniej tez musi być przygotowana.

Z drewnem lepiej nie ryzykować, jest to za drogi materiał by uczyć się na nim sztuki klejenia. Wszystko zależy oczywiście od środków, jakimi dysponujemy. Fachowiec kosztuje i to nie mało, materiały też a trzeba liczyć, iż przy okazji trzeba będzie dokupić listwy wykończeniowe i inne dodatki. Remont mieszkania to nie tania sprawa. Niestety zabierając się za niego trzeba zacisnąć pasa i oszczędzać. Zwłaszcza, jeśli suma na koncie nie jest wystarczający by można było pozwolić sobie na małe szaleństwo.

 

 

Leave a Reply