Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Ciekawe pomysły na nową łazienkę.

Największy kłopot w każdym domu sprawia zazwyczaj łazienka. Jest to tez jedno z najdroższych pomieszczeń, jeśli chodzi o remont. Stare niemodne kafelki spędzają sen z powiek tak jak i ciągle zawilgocone ściany i odpadająca farba. Nie mając dużych środków finansowych można nawet za niewielkie pieniądze odnowić łazienkę by nabrała nowego gustownego wyglądu. Jeśli mamy problem ze ścianami warto zainwestować w specjalne zmywalne tapety. Dostępne są w wielu kolorach jak i wzorach, więc można przebierać według gustu. Stare i zniszczone szafki także w łatwy sposób można odmalować nie inwestując przy tym wiele. Ale co zrobić z niemodnymi popękanymi płytkami? Na to tez jest sposób. Zawsze można ozdobić je efektownymi naklejkami, które zmienią ich wygląd i ukryją zniszczenia.

Jeśli brak tez finansów na nową toaletę wystarczy kupić ozdobne dywaniki, które zamaskują ślady trwałego użytkowania. Problemem są tez często fugi, na których z nadmiaru wilgoci powstał grzyb. Niestety czarne plamy są prawie niemożliwe do usunięcia. Koniecznie trzeba będzie wyczyścić je i zafugowac od nowa najlepiej preparatem grzyboodpornym. Z odpadającą farbą z sufitu także w bardzo prosty sposób można dać sobie radę, w sklepach dostępne są farby odporne na wilgoć, więc wystarczy zeskrobać starą i nałożyć nową warstwę, nie zapominajmy o wcześniejszym zagruntowaniu sufitu. Farba będzie dłużej się trzymać. Jak widać wcale nie trzeba wydawać fortuny by mieć czystą i nową łazienkę. Czasami najprostsze pomysły okazują się strzałem w dziesiątkę.

 

Leave a Reply