Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Ciekawe elementy oświetlenia

Oświetlenie odgrywa ważną rolę, zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, chociaż nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przede wszystkim za jego pomocą można stworzyć nastrój odpowiedni do czynności, jakie wykonujemy. Jeśli chcemy odpocząć i zjeść romantyczną kolację we dwoje, można je nieco przyciemnić i stworzyć bardziej intymny klimat. Gdy zajmujemy się pracą i dokumentami czy innymi poważnymi czynnościami, światło powinno być na tyle mocne, by nasze oczy nie odczuwały zbyt wielkiego zmęczenia, na co na pewno trzeba zwrócić swoją uwagę. Poza tym oświetlenie to także wielka szansa na stworzenie ciekawych aranżacji. Można oświetlić obraz, dzieło sztuki czy rodzinne fotografie. Na pewno znajdziemy mnóstwo możliwości do wykorzystania, dzięki którym zapewnimy sobie wszystko, co najlepsze, dlatego należy koniecznie zastanowić się nad wyborem odpowiednich lamp. Czasami same kinkiety czy żyrandole, a nawet małe lampki nocne stanowią piękną dekorację, więc należy wybierać z głową i dopasować je do ogólnej stylizacji naszych wnętrz, a wtedy na pewno będziemy mogli znacznie więcej zyskać i zapewnić sobie takie warunki, z jakich będziemy zadowoleni. Należy się na to wszystko przygotować i nie zapominać, że oświetlenie to ważny element naszych aranżacji i warto poświęcić temu więcej uwagi.

Comments are closed.