Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Ceniona sztuka

Niektórzy z nas nie przywiązują wagi do tego, jak wygląda ich mieszkanie. A przecież jest to naprawdę ważny i istotny element, aby dobrze się w nim czuć. Czasami nie wystarczy wstawić nową lampę, aby pomieszczenia były przytulne. Jeśli na przykład pomalowaliśmy ściany na ciemny kolor, to nie ma mowy o tym, abyśmy odpoczęli w takim mieszkaniu i czuli się w nim komfortowo. Każdy specjalista od wnętrz wie, że malowanie ścian na ciemno skraca i zmniejsza pomieszczenia, przez co czujemy się przytłoczeni tym wszystkim. Powinniśmy więc mieć na uwadze malowanie ścian na kolory typu beż, biały, liliowy, ogólnie pastelowe odcienie, aby od wejścia do mieszkania czuć tam spokój, opanowanie i ciepło rodzinnego domu. Niektórzy są zdania, że malowanie jest niepotrzebne, jednak coraz więcej jest argumentów, że jest to ceniona sztuka, gdzie można się naprawdę wykazać. Przecież nikt nie powiedział, że trzeba malować ściany na jednolity kolor. Można na przykład podzielić ściany i pokryć je pasującymi kolorami, czy malować pasy i inne dekoracje. Malowanie nie musi być naprawdę nudną czynnością. Podczas pokrywania ścian możemy wykazać się duszą i zmysłem artystycznym, aby nasze mieszkania były przytulne. Czasami wystarczy, że sięgniemy po puszkę z farbą a na ścianach uczynimy niebywałe dzieło sztuki, które będzie zdobiło nasze pomieszczenia na naprawdę długi czas. Jak widać taki mały zabieg jak malowanie może uczynić dom jeszcze piękniejszym i przytulniejszym oraz na którego nasi sąsiedzi będą patrzyli z zazdrością ze względu na jego uroki.

Leave a Reply