Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Budowa i remont domu

Nasz nowy dom, wymarzone M – podjęliśmy decyzje o budowie lub zakupie co dalej? Najczęściej nie dysponujemy odpowiednio dużym zapleczem finansowym, aby bez żadnej pomocy zrealizować nasze marzenie. W pierwszej kolejności czeka nas gehenna zdobywania kredytu. Już na wstępie banki odrzucą większość wniosków, muszą dbać o swoje interesy i bezpieczeństwo powierzonych im kapitałów. Od kilku lat to jest od początku ogólnoświatowego kryzysu dostęp do łatwych i tanich kredytów został odcięty. W tej chwili nasz wniosek musi mieć bardzo mocne podstawy finansowe, ponoć odrzucane są wnioski młodych rodzin zarabiających łącznie 11 tysięcy złotych, a wnioskujących o kredyt w wysokości 250 tysięcy złotych. Powód odmowy? Brak odpowiedniego zabezpieczenia kredytu, zbyt niskie zarobki. Ba, ale ich dochody w większej części Polski uznalibyśmy za wysokie więc o co tu chodzi? To temat rzeka, ale napisano już o tym bardzo wiele, w tym miejscu nie skupiamy się na szczegółach, raczej sygnalizujemy problemy. Jeżeli zdobędziemy już odpowiednie fundusze wydawałoby się że teraz będzie „z górki”, nic bardziej błędnego! Dopiero teraz przed nami kolejne, większe problemy.

Najpierw urzędy, w nich nic nie można załatwić od ręki, jesteśmy pokornymi petentami a jeżeli nie to urzędnicy znajdą sposób aby nas „utemperować”, to kolejny temat rzeka biurokracja w Polsce jest iście bizantyjska. Jeżeli szczęśliwie przebrniemy ten etap zaczynamy budowę, ewentualnie remont, oczywiście jeżeli zatrudniliśmy odpowiednią ekipę budowlaną. Na tym rynku najlepiej skorzystać z doświadczeń innych, szczęściarzy którzy już ukończyli swoje domy. Wybieramy firmę budowlaną na podstawie polecenia wspomnianych powyżej szczęściarzy. W każdym przypadku spisujemy bardzo konkretną umowę z wykonawcą, w której jasno i szczegółowo określamy wzajemne odpowiedzialność i zobowiązania. Jeżeli wykonawca nie chce zawrzeć takiej umowy lepiej z niego zrezygnować na tym etapie, niż później przez długie lata rozpaczać. Zatrudniamy również kompetentnego inspektora nadzoru – nigdy takiego którego próbuje nam narzucić wykonawca.

 

Comments are closed.