Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Budowa domu a problemy

Budując dom narażamy się na wiele problemów. Zarówno podczas budowy, jak  podczas mieszkania. Domy wolnostojące mają wiele zalet, ale problemów z ich utrzymaniem jest tak wiele, że nie każdego na to stać. Mieszkając w bloku mamy ten luksus, że nie musimy się martwić co się stanie jeśli domofon nie zadziała, wanna się zapcha, czy na klatce schodowej będzie niezidentyfikowany smród. W takich wypadkach po prostu wzywamy administratora budynku i mamy wszystko w nosie. Jeśli zaś taka sama sytuacja spotka nas mieszkających w domku jednorodzinnym, niestety będziemy musieli wezwać fachowców i za nich zapłacić. Podczas remontu mieszkania bądź przy budowie nowego często zadajemy sobie pytanie na jakiej głębokości powinno się ułożyć przewody kanalizacyjne by sprawnie działały i nie powodowały częstych usterek. Głębokość ułożenia rur wodno- kanalizacyjnych zależy od głębokości przemarzania gruntu.

Warstwa gruntu powinna być o 10-20 cm większa od głębokości jego przemarzania. Rury układana w gruncie za zewnątrz budynku powinny być oddalone także od innych przewodów. Taka odległość jest ściśle określona w zasadach budownictwa i wynosi 1,5 m od przewodów gazowych i wodociągowych, 0,8 m od kabli energetycznych oraz 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych. Takie zasady zna doskonale każdy dobry budowlaniec. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać narazimy się na niepotrzebne koszty związane z przebudową instalacji Dlatego pamiętajmy o tym zabierając się za remont bądź przebudowę swojego mieszkania lub domu.

Leave a Reply