Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Balkon

Balkon to nasze okno na świat. To miejsce, gdzie w lecie możemy wypić kawę, poopalać się na słońcu. Chociaż balkon jest często miejscem zapomnianym, to warto zadbać o to by chociaż podłoga była wyłożona kafelkami. Element estetyczny docenimy nie tylko sami, gdy przestanie nam się kurzyć w domu od betonowej, brudnej podłogi, ale także, ale także na pewno dostrzegą to sąsiedzi, którzy z balkonu obok albo z okna będą spoglądać na naszą piękną balkonową posadzkę. Na balkonie kładziemy płytki, które są odporne na mrozy. Takiego typu kafelki kupimy w każdym markecie budowlanym. Układanie kafelków balkonowych niczym się nie różni od układania płytek łazienkowych. Trzeba tylko pamiętać o spadku, który należy zrobić na końcu balkonu, aby woda z deszczu nie stała na balkonie ale spływała pod niego. Płytki możemy układać równolegle obok siebie bądź w karo. Jeden i drugi sposób jest łatwy. Przy układaniu płytek z wzorem pamiętajmy by nie pomieszać i nie położyć go niesymetrycznie, bo będzie to bardzo brzydko wyglądało.

Układanie płytek zacznijmy od oczyszczenia podłogi. Wyrównajmy wszystkie ścianki, zróbmy cokoliki i przygotujmy grunt. Na podłoże kładziemy warstwę kleju, na nim układamy płytki, a przestrzenie między płytkami wypełniamy fugą. Tak w skrócie można by opisać sposób kładzenia terakoty. Na balkonie szybko się kurzy i brudzi więc wybierając kolor płytek, szukajmy ciemnych kolorów. Fugi- ponieważ szybko się brudzą- najlepiej położyć ciemne lub po prostu czarne. Po wyłożeniu na balkonie płytek, nie przez specjalistę, a przez samego siebie, na pewno poczujemy się dumni i zadowoleni ze swojej pracy.

Leave a Reply