Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Aranżacja i wykończenie wnętrz

53Mój dom, moje mieszkanie to moja wizytówka – to powiedzonko ma swoje uzasadnienie. Jednakowe budynki urządzone przez różne osoby będą się diametralnie różnić, w bezpośredni sposób oddawać osobowość właściciela. Każdy z nas ma swój, własny gust mamy inne poczucie estetyki i własną definicje piękna. Dla dobrego samopoczucia potrzebujemy innych, właściwych nam bodźców, źle się czujemy w zunifikowanym środowisku, potrzebujemy odrębności. Od kilkunastu lat Polacy maja niczym nie skrępowany dostęp do materiałów, projektów i rozwiązań technicznych i estetycznych z całego świata. W dobie Internetu nie istnieją praktycznie żadne bariery w obserwowaniu i naśladowaniu najnowszych trendów technologicznych i mody w dziedzinie aranżacji wnętrz. W każdym kiosku z gazetami znajdziemy minimum kilkanaście tytułów prasowych na temat aranżacji i wykończenia wnętrz, nie bez powodu to bardzo nośny i dochodowy rynek.

Dawno minęły czasy kiedy szczytem marzeń było zdobycie jakichkolwiek mebli i wyposażenia mieszkania, teraz mamy odwrotny problem – zbyt duży wybór. W każdym sklepie czy markecie budowlanym, meblowym, hydraulicznym itd. znajdziemy przeogromny wybór najróżniejszych kształtów, faktur, materiałów, najróżniejszy design. Zwykły wybór przełączników elektrycznych urasta do rangi problemu, nie ze względu na jakość, a właśnie na różnorodność. Od kilku lat mamy do czynienia z wyraźnie zarysowaną modą na pewne style i aranżacje wnętrz. Oprócz fachowej i mniej fachowej prasy i Internetu możemy skorzystać z usług profesjonalnych dekoratorów wnętrz. Coraz częściej są to absolwenci takich kierunków studiów – wydziałów Akademii Sztuk Pięknych, dysponują nie tylko wiedzą fachową o artykułach wyposażenia wnętrz, ale przede wszystkim zmysłem estetycznym pozwalającym im stworzyć harmonijną całość, zgodną z życzeniem inwestora. Jeżeli zależy nam na ciekawym i jednocześnie funkcjonalnym wystroju warto powierzyć takiemu fachowcowi swoje mieszkanie lub dom. O dużym zapotrzebowaniu na takie usługi świadczy choćby popularność programów telewizyjnych o takiej tematyce. Do castingu przed każdym programem zgłaszają się setki potencjalnych inwestorów, nic dziwnego każdy z nas chce być wyjątkowy.

Comments are closed.