Sonda

Co preferujesz na podłodze?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Moda mija, moda wraca

    Moda na konkretne ozdoby podobnie jak i na inne przedmioty raz wraca, a raz przemija. W budownictwie możemy zauważyć tendencję, że co jakiś czas mamy powrót do starszych styli budowlanych. Podobnie jak i w kulturze czy sztuce, co pewien okres czasu możemy zaliczyć powrót do starych tradycji. Jeżeli zaś chodzi o budownictwo to coraz częściej możemy zauważyć powrót do starych tradycji w budownictwie, najbardziej jest to widoczne w tym że stosowane są sztukaterie do ozdoby nowo wybudowanych domów, a trzeba wiedzieć że jest to ozdoba, której historia ma już dobrych kilka tysięcy lat. Również bardzo często zauważymy wiszące i montowane na budynkach gzymsy, osobiście uważam, że są to bardzo dobre ozdoby i dodatkowo bardzo efektowne. Już w starożytności rzymianie dbali o to żeby ich domy były ładne, właśnie do tego celu używali najróżniejszych zdobień, , a dużą popularnością właśnie cieszyły się gzymsy. Ozdabianie zewnętrznej fasady oczywiście jest uzasadnione tym, że jest to taki kawałek budynku, który widzimy z ulicy i właśnie na podstawie ściany frontowej nasz dom jest bardzo często oceniany. No cóż, większość ludzi ma tendencję do oceniania po pozorach, takim pozorem właśnie jest ocena po elewacji. Działa to w dwie strony, po pierwsze może być tak, że dom, chociaż na zewnątrz nie prezentuje się okazale, to w środku jest to wspaniałe i bogato urządzone domostwo, może być również sytuacja odwrotna. Wyobraźmy sobie, że mamy koszmarnie wykończone wnętrze a jednocześnie przepiękna elewację, która jest nowa i bogato zdobiona. Zazwyczaj zwykły przechodzień przechodząc obok naszego domu stwierdzi, że dom z ładniejsza elewacją jest droższy i zapewne o wiele lepiej wykończony w środku.
    To jednak nie jest prawdą. Dlatego trudno jest podjąć właściwą decyzję na podstawie elewacji o stanie domostwa, jaki znajdziemy wewnątrz. Pomimo że nie powinniśmy poddawać się pozorom to jednak tak robimy i jeżeli widzimy dom, z bogato zdobioną elewacją, okraszony gzymsami i sztukaterię to z góry zakładamy, że mieszkają tam zamożni ludzie i że zapewne środek jest równie bogaty jak zewnątrz. Oczywiście w starożytności podział był bardziej wyraźny i tam bogate zdobienia na zewnątrz oznaczały, że wewnątrz mieszka bogaty człowiek, obecnie już nie jest to tak oczywiste, chociaż nadal bardzo prawdopodobne.

Ściana w mieszkaniu

Jeszcze do niedawna boazeria i wytapetowane ściany były standardem, który można był spotkać w każdym mieszkaniu. Moda na takie „upiększanie” ścian dawno minęła, jednak czasami warto wrócić do tych starych sposobów. Tapetowanie ścian przydaje się zwykle w pokojach dziecinnych. Dzieci lubią kolorowe obrazki na ścianach i postaci z bajek. Jeśli nie chcemy wydać kupy kasy na malarza, który zamieni pokój w bajkową krainę, pomyślmy o fajnej tapecie. Tapety są tanim i szybkim rozwiązaniem. Tapety z włókien szklanych są bardzo trwałe, niektóre wytrzymują nawet 25-30 lat. Wśród wielu rodzajów tapet możemy znaleźć takie, które maja nierówną fakturę. Te najbardziej nadają się w pomieszczeniach, których ściany pełne są nierówności. Tapeta doskonale je przykryje oraz sprawi, że zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Gładzenie nierówności na ścianach zajmuje dużo czasu i wiąże się, ze sporymi wydatkami na fachowca, który się tym zajmie.

Jeśli kładziemy tapetę samodzielnie trzeba pamiętać o tym, żeby pokryć ją farbą, która utworzy powłokę ochronną. Najlepiej użyć farbę emulsyjną. Taka farba głęboko wnika w tapetę, dzięki temu możemy ją zmyć. Tapety można malować także farbami akrylowymi lub silikonowymi. Nie ma do tego żadnych przeciwskazań. Jednak wybierając je musimy się liczyć z tym, że nie uzyskamy tapety zmywalnej. Na koniec pamiętajmy o tym, że nawet wielokrotnie malowanie i odświeżanie tapety nie powinno jej zniszczyć. To zaleta, która jest bardzo ważna, a o której mało kto wie. Polecam wszystkim tapety ścienne.

Leave a Reply